روشن خاموش شدن علائم ماشین ظرف‌شویی
روشن خاموش شدن علائم ماشین ظرف‌شویی
۱۳۹۷-۰۵-۲۵
کار‌نکردن فن کولرگازی
کار‌نکردن فن کولرگازی
۱۳۹۷-۰۵-۳۰

یخ‌زدن غذا در یخچال

یخ‌زدن غذا در یخچال

ر نگهداری و مراقب از وسایل برقی مانند یخچال‌وفریزرها باید موارد مختلفی را لحاظ کنیم. رعایت برخی از این نکات سبب می‌شود تا طول عمر دستگاه برقی افزایش پیدا کند و برخی دیگر سبب افزایش طول عمر وسایل نگه‌داری شده در داخل یخچال و فریزر می‌شود. در بخش وب‌لاگ وب‌سایت اپلا سرویس سعی می‌کنیم تا مشکلات و مسائلی که کاربران به صورت عموم با آن‌ها مواجه هستند را شناسایی کرده و راه‌حل مناسبی را برای آن‌ها ارائه بدهیم. مواردی مانند روشن نشدن چراغ یخچال، کار نکردن یخ‌ساز یخچال و کار نکردن آب‌سردکن یخچال که همان‌گونه که بیان شد مطابق نیاز و درخواست کاربران تهیه و توزیع می‌شود. در این نوشته هم قصد داریم تا نکات مهم و اساسی درباره یخ‌زدن غذا در یخچال بیان کنیم. موارد بیان شده درباره مشکل یخ‌زدن غذا در یخچال براساس اولویت بیان شده است و پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت نتیجه بهتر موارد بیان شده را به ترتیب انجام دهید. در صورتی که بعد از مطالعه و انجام موارد بیان شده، نتیجه مطلوب را کسب نکنید می‌توانید با تعمیرکاران متخصص ارتباط برقرار کرده و مشکل خود را مطرح کنید.

علت 1: ترموستات کنترل دما

اصلی‌ترین دلیل یخ‌زدن غذا در یخچال وجود ایراد در ترموستات کنترل دما است. ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده جریان می‌دهد. (درصورتی که قابل اعمال باشد). اگر ترموستات کنترل دما به‌درستی کار نکند، باعث کارکرد بیش از حد سیستم سردسازی یخچال می‌شود. در نتیجه، یخچال بیش‌ از ‌حد سرد خواهد شد. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر ترموستات صدای کلیک داشت، احتمالاً ترموستات معیوب نیست. اگر صدای کلیک نداشت، از یک مولتیمتر استفاده کنید تا از وصل بودن مدار آن اطمینان حاصل کنید. اگر ترموستات کنترل دما در هیچ یک از تنظیماتش اتصال مدار نداشت، آن را تعویض کنید.

علت 2: ترمیستور

یکی دیگر از دلایل یخ‌زدن غذا در یخچال مربوط به اشکالات موجود در ترمیستور می‌باشد. ترمیستور دمای یخچال را خوانده و آن را به مدار کنترلی می‌فرستد. سپس بر‌اساس دمای خوانده‌شده، مدار کنترلی میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، ممکن است فن کمپرسور و تبخیرکننده بیش از حد نیاز کار کنند. در‌نتیجه، یخچال بیش‌از‌حد سرد خواهد شد. برای اینکه تشخیص دهید، ترمیستور معیوب است یا نه، آن را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. مقاومت ترمیستور باید با دمای یخچال مطابق باشد. اگر مقاومت ترمیستور تغییری نکرد، یا مدارش وصل نبود، ترمیستور را تعویض کنید.

یخ‌زدن غذا در یخچال

علت 3: بورد کنترل دما

دلیل دیگری برای یخ‌زدن غذا در یخچال می‌تواند وجود ایرادی در بورد کنترل دما باشد. بورد کنترل دما، ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین می‌کند. اگر بورد مشکلی داشته باشد، ممکن است جریان ولتاژ بی‌وقفه‌ای به سیستم سردسازی ارسال نماید. در‌نتیجه، یخچال بیش‌از‌حد سرد خواهد شد. تشخیص مشکل در بورد کنترل سخت است – قبل از تعویض آن، نخست تمام اجزای دیگر با احتمال خرابی را تست کنید. اگر همه دیگر اجزا عملکرد درستی داشتند، آن‌گاه بورد کنترل دما را تعویض کنید.

علت 4: بورد کنترل اصلی

بورد کنترل اصلی ممکن است معیوب باشد. با این حال، معمولاً عامل اصلی مشکل یخ‌زدن غذا در یخچال نیست. قبل از تعویض آن، تمامی دیگر اجزا با احتمال خرابی را تست کنید. اگر هیچ‌ یک از دیگر اجزا معیوب نبودند، آن‌گاه بورد کنترل اصلی را تعویض کنید.

علت 5: سیستم کنترل دمپر

سیستم کنترل دمپر هوا، به‌گونه‌ای باز و بسته می‌شود، تا میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال گردد. اگر دمپر در حالت باز گیر نماید، هوای سرد را بیش ‌از ‌حد وارد یخچال می‌کند. سیستم دمپر را کنترل کنید تا معیوب نبوده و یا در حالت باز گیر نکرده ‌باشد.

علت 6: دمپر

از دلایل معدود یخ‌زدن غذا در یخچال ایراد یا خرابی دمپر است. دمپر قسمت باز و بسته‌ شونده‌ای است که میزان مناسب هوای سرد را به داخل یخچال راه می‌دهد. اگر دمپر در حالت باز گیر کرده‌ باشد، هوای سرد را بیش ‌از ‌حد به داخل یخچال خواهد فرستاد. در‌نتیجه یخچال بیش ‌از ‌حد سرد می‌شود. دمپر را کنترل کنید تا خراب نبوده و در حالت باز گیر نکرده باشد.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: repairclinic

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.