قطعات تعویضی یخچال
قطعات تعویضی یخچال
۱۳۹۷-۰۴-۱۸
مشکلات رایج ماشین‌ لباسشویی
مشکلات رایج ماشین‌ لباسشویی
۱۳۹۷-۰۴-۲۳

یخچال چگونه کار می‌کند؟

آشنایی با کارکرد یخچال و اینکه یخچال چگونه کار می‌کند می‌تواند دغدغه افراد بسیاری باشد. یکی از دلایل افراد برای درک سیستم کارکرد یخچال و اینکه یخچال چگونه کار می‌کند این است که این دستگاه یک وسیله بسیار ضروری و کاربردی در منازل است. اختراع و تکامل یخچال سبب شده است تا زندگی افراد رنگ و بوی جدیدی به خود بگیرد و میزان رفاه افراد در زندگی‌‎شان نیز بیشتر شود. کاربردی بودن یخچال سبب می‌شود تا مردم درصدد جواب سوال یخچال چگونه کار می‌کند باشند. در این نوشته سعی داریم نگاه اجمالی به تاریخچه پیدایش یخچال داشته باشیم و برای یافتن سوال یخچال چگونه کار می‌کند توضیحات اجمالی درباره نحوه کارکرد سیستم یخچال بیان می‌کنیم.

در زمان‌های قدیم قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه غذاها و خانه‌های خود را به صورت مصنوعی (با کمک تجهیزات) سرد نماییم، از راه‌های طبیعی برای کاهش دما استفاده می‌کردیم و نمی‌دانستند که یخچال چگونه کار می‌کند. در طول زمستان از رودخانه‌ها و دریاچه‌ها یخ برداشت می‌کردیم و آنها را در ذخیره‌گاه‌های یخ می‌گذاشتیم تا در زمان نیاز در طول تابستان استفاده کنیم. سپس، در ۱۷۵۵، پروفسور اسکاتلندی ویلیام کولن، آزمایشی را نشان داد که دنیا را به آرامی، ولی به یقین، تغییر داد.

کولن نسخه‌ای مدرن از یک روش باستانی سردسازی مصنوعی شناخته شده برای هندیان و مصریان باستان را انجام داد، این روش که به طور مصنوعی سردسازی را انجام می‌داد تبخیر بود. او از پمپی استفاده کرد تا خلائی نسبی در مخزن حاوی دیتیل اتر ایجاد کند. این باعث کاهش نقطه جوش دیتیل اتر شد و شروع به جوشیدن کرد. از آنجایی که شروع به جوشیدن کرد، به انرژی برای تبخیر نیاز داشت و از هوای اطراف مخزن گرما جذب نمود که باعث کاهش دمای هوا می شد. حتی کمی یخ نیز ایجاد کرد. در آن لحظه، سردسازی مصنوعی متولد گردید. البته هنوز کاربردی نبود و نمی‌توانست برای سردسازی غذا بکار رود، ولی یک آغاز بود. مانند اختراع سایر وسایل، یخچال نیز توسط دیگران بهبود و ارتقا پیدا کرد و بعد از آزمایشهای بسیار، حق امتیازها و مدل‌های صنعتی، در سال ۱۹۱۵ یخچال خانگی معرفی گردید.

یخچال چگونه کار می‌کند

تعریف علمی یخچال

از لحاظ تعریف علمی، سردسازی در اصل فرآیندی است که شامل انجام کار برای انتقال حرارت از یک محل به محلی دیگر می‌باشد.

سیستم یخچال عموما دارای ۵ بخش اصلی است:

  • سردساز، که مایع/گازی است درون سیستم جریان دارد و یخچال را سرد می‌کند.
  • دو مجموعه از لوله ها هستند که حاوی سردساز بوده و تبادل حرارت را انجام می‌دهند. یکی در درون یخچال است و حرارت را جذب کرده و آن را با سرما تبادل می‌کند. دیگری بیرون یخچال است و گرما را به هوا انتقال می‌دهد.
  • کمپرسوری که فشار گاز درون سیستم را افزایش داده و حالت آن را به مایع تغییر می‌دهد.
  • شیر انبساط که فشار گاز را آزاد می‌کند و گازی را تبخیر می‌نماید که حرارت را از درون یخچال جمع آوری کرده است.

در اصل، یخچال یک موتور گرمایی است که در آن کار انجام شده در قسمت ماده سردساز اعمال می‌گردد تا بتوان انرژی را از ناحیه سرد جذب نمود و آن را به ناحیه‌ای با دمای بیشتر انتقال داد و ناحیه سرد را سردتر نمود. عناصر پایه‌ای یک یخچال، کمپرسور است که به سیستم لوله کشی بیرونی گرم‌تر (با نام کویل‌های کندانسور یا چگالنده) متصل است و این لوله‌ها نیز به شیر انبساط متصل می‌گردند که به سیستم لوله کشی داخلی سردتر (کویل های تبخیر کننده) متصل است که در انتها به سمت دیگر کمپرسور وصل می‌گردد. همه این مسیر، حاوی ماده سردساز است و کویل‌های تبخیر کننده درون یک جعبه ایزوله شده گرمایی قرار دارند که نقش آن سرد نگه داشتن فضای درونی اش است.

ماده سردساز یخچال

ماده سردساز در حالت گازی، چرخه (این یک چرخه است) را در کمپرسور شروع می‌کند که فشار گاز و در نتیجه، دمای آن را بالا می‌برد. گاز فشرده از میان کویل‌های کندانسور (کویل‌های بیرونی در پشت یخچال) می‌گذرد، کویل‌هایی که بگونه‌ای ساخته شده‌اند تا گاز دمای بالایش را در آن‌ها از دست بدهد و شروع کند به تبدیل به حالت مایع، زیرا در فشار بالایی قرار دارد. مایع سردساز به شیر انبساط می‌رسد. از آنجایی که این یک چرخه است، ناحیه بین شیر و کمپرسور به ناحیه کم فشار شهرت دارد – کمپرسور مایع سردساز را از شیر انبساط به درون کویل‌های تبخیر کننده می‌مکد. به دلیل فشار کم، مایع سردساز شروع به جوشیدن و تبخیر شدن می‌کند. اکنون که سردساز به حال گازی است، از درون کویل‌های تبخیر کننده عبور کرده و به دلیل اینکه به انرژی نیاز دارد تا تبخیر شود، انرژی لازم را از محیط اطرافش جذب می‌کند و محیط سردتر می‌شود. سپس گاز سردساز از کویل‌های تبخیر کننده به کمپرسور می‌رود و چرخه از نو شروع می‌شود.

یخچال‌های مکانیکی اولیه از سولفور دیوکسید، متیل کلورید و آمونیاک به عنوان عامل سردسازی استفاده می‌کردند، ولی استفاده از سولفور دیوکسید و متیل کلورید را به دلیل سمی بودن متوقف کردند. برخی یخچال‌های دیگر نیز از متیل فورمات، کلورومتان یا دی کلورومتان استفاده می‌کردند.

کلوروفلوروکربن‌ها از دهه ۵۰ میلادی استفاده می‌شدند ولی به دلیل تخریب لایه اوزون، از دهه ۷۰ میلادی استفاده از آنها ممنوع گردید. این مواد با پرفلوروکربن‌ها و هیدروفلوروکربن‌ها جایگزین شدند، اما آنها نیز مورد انتقاد قرار گرفتند. امروزه بیشتر آن‌ها با گازهای گلخانه‌ای فلوئوردار جایگزین شده‌اند.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.