مهم‌ترین دلایل کار نکردن یخچال

راهنمای علائم شستشو
راهنمای علائم شستشو: معرفی علائم روی برچسب البسه
۱۳۹۷-۰۸-۱۱
صدای بلند یخچال
دلایل اصلی صدای بلند یخچال
۱۳۹۷-۰۸-۱۵

یخچال‌ و فریزرهای موجود در منازل جزء دستگاه‌های هوشمند و حساس شناخته می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است مشکلاتی برای یخچال و فریزر شما رخ دهد. این مشکلات می‌تواند ریشه و دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این مشکلات مانند بسته نشدن درب یخچال، کار نکردن یخ‌ساز یخچال و درزبندی یخچال را می‌توان با کسب اطلاعاتی رفع کرد. در این نوشته قصد داریم نکاتی را درباره کار نکردن یخچال بیان کنیم. برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌دهیم، موارد بیان شده را براساس اولویت بررسی کنید. چون راه‌حل‌های پیشنهادی جهت رفع مشکل کار نکردن یخچال براساس مهم‌ترین پارامترها بیان شده است. در صورتی که بعد از مطالعه این نوشته، مشکل شما حل نشد، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان ما تماس حاصل بفرمایید و از راهنمایی‌های رایگان آن‌ها بهره‌مند شوید.

رله اضافه جریان یا رله خازن استارت

یکی از مهم‌ترین کار نکردن یخچال مربوط به کوتاه شدن یا داغ شدن رله اضافه جریان یا رله خازن استارت می‌باشد. اگر یخچال شما صدای کلیک دارد یا اگر با وجود روشن بودن فن، کمپرسور روشن نمی‌شود، احتمالاً رله اضافه جریان اتصال کوتاه شده یا داغ شده است. رله اضافه جریان که بخشی از مدار کمپرسور است، به عنوان سنسور محافظی برای جریان ورودی سیم پیچی موتور کمپرسور است و تا زمان سرعت‌گیری کامل کمپرسور، این رله مسئولیت اتصال خازن استارت کمپرسور را به سیم پیچی موتور دارد. اگر یخچال‌تان از مدل‌های جدید باشد، این رله و رله اضافه جریان کنار هم قرار گرفته و در کناره کمپرسور، پشت پنل دسترسی قرار خواهند داشت. می‌توانید یخچال را از برق خارج کرده و از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان رله و رله اضافه جریان استفاده کنید. رله به همراه خازن استارت کار می‌کند تا نیروی اولیه بالای لازم برای تامین انرژی سیم پیچی کمپرسور را تامین کند. کمپرسور بدون خازن استارت قادر به روشن شدن نیست. بررسی کنید تا اتصال کوتاه یا داغ نشده باشد، و اگر معیوب بود با یک نمونه سالم تعویضش کنید. اما اگر رله، رله اضافه جریان و خازن استارت همگی سالم بودند، باید از تعمیرکار مجاز کمک بگیرید. تشخیص ایراد بیشتر باید با ولتاژ واقعی صورت پذیرد و این می‌تواند برای یک غیر حرفه‌ای خطر آفرین باشد.

کنترل دما و برودت

زمانی که یخچال روشن نمی‌شود و حتی فن کار نمی‌کند، شاید مشکل از کنترل برودت( سوئیچی که جریان برق را به فن‌ها و کمپرسور می‌فرستد و با تغییر دما فعال می‌شود) باشد. این مشکل سبب اختلال در عملکرد دستگاه می‌شود و نتیجه آن کار نکردن یخچال می‌باشد. کنترل دما و برودت را می‌توان در کلید چرخشی کنترل دمای موجود بر روی پنل کنترلی داخل یخچال یافت؛ بر روی این کنترل گزینه “خاموش” نیز وجود دارد. یخچال را از برق خارج کنید و پنل روی جعبه کنترل را باز نمایید، کنترل دما را از محفظه خارج کنید و سوکت‌های ترمینال را جدا نمایید. سپس هم‌زمان با چرخش کلید تنظیم دما، وصل بودن جریان را با یک مولتی‌متر چک کنید؛ سوئیچ با چرخاندن به سمت دمای کمتر باید بسته شود. اگر این اتفاق نیفتاد، می‌توانید کنترل دما را تعویض کنید.

بورد کنترلی الکترونیکی

اگر یخچال شما از مدل‌های جدید است، کمپرسور، فن‌ها، سیستم برفک زدایی و کنترل دما زیر مجموعه و تحت کنترل یک بورد کنترلی الکترونیکی خواهند بود. این کار ایرادیابی و تعمیر را سخت‌تر می کند. زیرا بورد کنترلی الکترونیکی همه کاره بوده و گران قیمت و پیچیده است. پس باید قبل از تعویض آن مطمئن شوید که ایراد از جاهای دیگری نیست.در صورتی که با مشکل کار نکردن یخچال و روشن نشدن آن مواجه هستید، ابتدا بررسی کنید که آیا برق به بورد کنترلی الکترونیکی وصل است ولی به کمپرسور ارسال نمی‌شود. کنترل‌های خارجی را بررسی کنید. یخچال را از برق خارج کرده و بورد کنترلی را بازرسی کنید تا سوختگی، آسیب دیدگی مدار یا اتصال کوتاه نداشته باشد.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد. شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع:  www.fix.com

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.