نظافت داخل یخچال
مهم‌ترین نکات نظافت داخل یخچال
۱۳۹۷-۰۸-۰۶
راهنمای علائم شستشو
راهنمای علائم شستشو: معرفی علائم روی برچسب البسه
۱۳۹۷-۰۸-۱۱

مهم‌ترین دلایل کارکرد بی وقفه یخچال

تایمر سیستم برفک زدایی

برخی اوقات کارکرد بی وقفه یخچال سبب ایجاد مشکلاتی می‌شود و بهره‌وری یخچال را کاهش می‌کند. موارد بیان شده مهم‌ترین راه‌کارهای از بین بردن مشکل کارکرد بی وقفه یخچال می‌باشد که براساس اولویت مشخص شده است.یکی از مهم‌ترین علت‌های کارکرد بی وقفه یخچال مشکل تایمر سیستم برفک‌زدایی یخچال می‌باشد. زمانی که یخچال در مجموع به مدت 8 الی 10 ساعت در روز کار کند( که معادل 2 یا 3 روز در هفته می‌شود) تایمر مکانیکی سیستم برفک زدایی چرخه برفک زدایی را شروع خواهد کرد. در طول این چرخه، کمپرسور به مدت 20 الی 30 دقیقه خاموش می‌شود تا هیتر بخش تبخیر کننده را برفک زدایی کند. در نتیجه اگر تایمر معیوب باشد، چرخه‌های کارکردی کمپرسور به درستی عمل نخواهد کرد. بسته به مدل یخچال‌تان احتمالاً تایمر در پشت محافظ زیر درب یخچال در قسمت زیرین یخچال خواهد بود؛ یعنی در کنار پنل کنترلی. در یخچال‌‎های ساید-بای-ساید نیز احتمالاً در پشت یخچال قرار دارد. یخچال را از برق خارج کنید و ترمینال‌های سیستم تایمر برفک‌زدایی را بیابید تا متصل بودن جریان موتور یا کلید فعال سازی را بررسی کنید. اگر تایمر مکانیکی باشد، می‌توانید بدون خاموش کردن یخچال و با یک پیچ گوشتی آن را تنظیم نمایید. تیغه سر پیچ گوشتی معمولی در شیار وسط تایمر قرار دهید و شیار را به آرامی بچرخانید. اگر تایمر کلید فعال سازی هیتر را روشن کند، صدای کلیکی خواهید شنید. اما اگر هیتر فعال نشد یا تایمر پیشرفت زمانی نداشت، باید تایمر جدیدی بخرید.

هیتر برفک زدایی

در صورتی هیتر برفک زدایی دچار مشکل شود، شاهد کارکرد بی وقفه یخچال خواهید شد. در طول چرخه برفک زدایی، هیتر شروع به ذوب کردن برفک و یخ روی کویل های تبخیر کننده می‌کند. برخی تبخیرکننده ها دارای چندین هیتر هستند. هیتر از یک سیم در داخل تیوبی آلومینیومی یا شیشه‌ای تشکیل شده است که در زیر یا کنار کویل‌های تبخیر کننده قرار گرفته است. یخچال را از برق جدا کرده و پوشش محافظ تبخیر کننده را در دیواره انتهایی بخش فریزر خارج کنید. سپس هیترها را یافته و با یک مولتی‌متر متصل بودن جریان آن را تست کنید.

ترموستات توقف برفک زدایی

اگر یخچال شما بیش از حد کار می‌کند، دلیل آن می‌تواند معیوب بودن ترموستات توقف برفک زدایی باشد. این سیستم وظیفه خاموش کردن هیتر برفک زدایی را در انتهای چرخه برفک زدایی، زمانی که دمای تبخیر کننده به 35 الی 47 درجه فارنهایت یا 1.7 تا 8.3 درجه سانتی‌گراد برسد بر عهده دارد. محل آن معمولاً در بخش تبخیر کننده قرار دارد و با رسیدن به بالاتر از دمای 35 الی 47 درجه فارنهایت یا 1.7 الی 8.3 درجه سانتی‌گراد مدار آن باز می شود. پس در محدوده این دما می‌توانید متصل بودن جریان آن را بررسی کنید؛ البته یخچال را از برق خارج کنید تا خطر برق گرفتگی پیش نیاید. اگر یخچال‌تان از جدیدترین مدل های موجود در بازار باشد، در دیاگرام سیم کشی خواهید دید که مقاومت کنترل جریان (بایاس) داخلی دارد و می‌توانید ترموستات و هیتر را تست کنید. یخچال را از برق خارج کنید و به یاد داشته باشید که: (1) یک هیتر سالم  در هنگام کارکردش و باز بودن مدار ترموستات مقاومت بالایی دارد و (2) در هنگام کارکردش و بسته بودن مدار ترموستات مقاومت پایینی دارد و (3) جریانش در هنگام خاموش بودن هیتر صفر است.

درز بندی درب یخچال و فریزر

درب یخچال و فریزر شما دارای درز بندی در محیط درب است که از جنس لاستیک بوده و آهن‌رباهای داخلی دارد تا درب هنگام بسته شدن در مقابل جریان هوا چفت شود. اگر درز بندی معیوب باشد، دمای یخچال گرم می‌شود و یخچال برای جبران این افزایش دما باید کارکرد بیشتری داشته باشد و شاهد کارکرد بی وقفه یخچال خواهید شد. اگر رطوبتی بر روی قفسه ها یا در لبه درب یا در دریچه جریان داخلی هوا دیدید، درز بندی خراب شده است. مطمئن شوید که درز بندی یک‌پارچه و منعطف بوده و ترک خوردگی ندارد. می‌توانید ورق کاغذی بر لبه درب گذاشته و با حرکت کاغذ سالم یا معیوب بودن درز بندی را آزمایش کنید. نظافت منظم درز بندی عمر آن را افزایش می دهد. اگر نیاز به تعویض درز بندی باشد، می‌توانید درز بندی جدید را کمی گرم کنید تا منعطف‌تر شده و نصب آن آسان‌تر شود.

 

بیشتر بخوانید: تمیز کردن درزبندی یخچال در سه گام ساده

 

موتور فن چگالنده

اگر یخچال‌تان از مدل‌های جدید ضد برفک باشد، احتمالاً کویل‌های چگالنده آن با یک فن خنک می‌شوند. این فن جریان هوا را تامین می‌کند تا حرارت دفع شود و اگر کارکرد درستی نداشته باشد، فشار کارکردی کمپرسور بیشتر خواهد شد. لوله‌های متصل به چگالنده در فضای بین درب یخچال و فریزر امتداد دارند و اگر در این ناحیه حرارت را احساس کردید، احتمالاً مشکل از فن چگالنده باشد. موتور فن چگالنده معمولاً در قسمت زیرین رو به پشت یخچال و در نزدیکی کمپرسور قرار دارد. ابتدا یخچال را از برق خارج کنید و پنل دسترسی در پشت یخچال را باز کنید. فن باید آزادانه بچرخد و هرگونه خرده آشغال در مسیر تیغه فن را نظافت کنید. بهتر است هر از گاهی این بخش را با جاروبرقی تمیز نمایید. هم‌چنین سایش و آسیب دیدگی موتور یا تیغه را بررسی کنید تا بدانید آیا تعویض موتور لازم است. اگر تیغه‌های فن یا بست‌ها و حلقه‌های نگه دارنده آسیب دیده باشند، آن‌ها را تعویض نمایید. یخچال را به برق وصل نمایید و دقت کنید که فن در حین کارکرد کمپرسور باید روشن شود. از یک تعمیرکار مجاز بخواهید تا سالم بودن سیم کشی و ترمینال‌های موتور فن، چفت بودن اتصالات و ولتاژ صحیح موتور را بررسی کند.

کارکرد بی وقفه یخچال

موتور فن تبخیر کننده

آیا فریزر یا یخچال شما بیش از حد گرم است؟ آیا دستگاه همیشه در حال کار است؟ شاید ایراد از موتور فن تبخیر کننده باشد که وظیفه ایجاد جریان هوا به دور کویل‌های تبخیر کننده را در حین کارکرد کمپرسور بر عهده دارد. موتور فن تبخیر کننده باید با روشن شدن کمپرسور روشن شود و باید صدای کار کردن فن را در بخش فریزر بشنوید و حرکت هوا را احساس کنید. یخچال را از برق خارج کنید و پوشش محافظ فن را بردارید آیا فن پوشیده از یخ و برفک است؟ در این صورت مشکل از سیستم برفک زدایی است. آیا تیغه‌های فن آسیب دیده یا شل شده‌اند؟ پس نیاز به تعویض تیغه فن خواهد بود. بررسی کنید تا شفت موتور آزادانه بچرخد؛ اگر چنین نبود، باید موتور جدیدی نصب کنید. اگر هم‌چنان منبع صدا را نیافتید، از تعمیرکار مجازی بخواهید تا با روش ایزوله کردن صدا منبع آن را بیابد. این کار از عهده خود شما بر نمی‌آید و می‌تواند برای شما خطر آفرین باشد.

سیستم مهر و موم

سیستم مهر و موم متشکل از کمپرسور، چگالنده تبخیر کننده و لوله‌های امتداد یافته بین آن‌ها است. وجود عیب و ایراد یا آسیب دیدگی در هر یک از این قسمت‌ها می‌تواند منجر به فشار مضاعف بر سیستم و کارکرد بی وقفه یخچال و بیش از حد سیستم شود. تعمیر سیستم مهر و موم چیزی نیست که خود قادر به انجام آن باشید زیرا مملو از گاز خنک سازی است؛ تعمیرات آن باید توسط تعمیرکار مجاز انجام پذیرد.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: fix.com

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.