صدای زیاد ماشین لباس‌شویی سامسونگ
صدای زیاد ماشین لباس‌شویی سامسونگ
۱۳۹۷-۰۶-۰۶
سرد نکردن فریزر
سرد نکردن فریزر
۱۳۹۷-۰۶-۱۲

کارکرد بی‌وقفه فریزر

فریرزها به خاطر کارکرد حیاتی که دارند، از اهمیت فوق‌العاده‌ای در منازل دارند. الان تقریباً در تمام خانه‌ها فریزر وجود دارد. در برخی از مواقع مشکلاتی برای فریزرها به وجود می‌آید. برخی از این مشکلات را می‌توان با داشتن آگاهی حل کرد و البته برخی دیگر نیز نیاز است تا به کارشناسان متخصص مراجعه کرد. مانند نوشته‌های قدیمی که درباره مشکلات رایج یخچال و فریزرها مانند اتومات نکردن یخچال، یخ زدن غذا در یخچال و کار نکردن یخ‌ساز یخچال صحبت کرده‌ بودیم. در این نوشته هم قصد داریم تا مهم‌ترین نکات درباره کارکرد بی‌وقفه فریزر صحبت کنیم. موارد بیان شده در این نوشته به ترتیب اولویت بیان شده است. پیشنهاد می‌شود برای دریافت نتیجه بهتر جهت رفع مشکل کارکرد بی‌وقفه فریزر موارد بیان شده را به ترتیب اولویت انجام دهید. در صورتی که بعد از مطالعه موارد بیان شده مشکل شما رفع نشد، می‌توانید با کارشناسان متخصص ما تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

علت 1: ترموستات کنترل‌کننده دما

دلیل اصلی کارکرد بی‌وقفه فریزر، وجود ایرادی در ترموستات کنترل‌کننده دما است. ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده، و موتور فن چگالنده جریان می‌دهد. اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند، باعث کارکرد بیش از حد لازم فریزر می‌شود. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کم‌ترین مقدار تا بالا ترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر ترموستات صدای کلیک داشت، احتمالا ترموستات معیوب نیست. اگر صدای کلیک نداشت، از یک مولتیمتر استفاده کنید تا از وصل‌بودن مدار آن اطمینان حاصل کنید. اگر کونتاکت‌های داخل ترموستات حتی در حالت پایین‌ترین تنظیمات باز نشد، این به معنی خراب‌بودن ترموستات است. اگر ترموستات کنترل دما معیوب بود، آن را تعویض کنید.

علت 2: موتور فن تبخیرکننده

دلیل دیگر کارکرد بی‌وقفه فریزر خرابی موتور فن تبخیرکننده است. موتور فن اوپراتور، هوا را از روی کویل‌های تبخیرکننده عبور می‌دهد و آن را در فضای فریزر به گردش در می‌آورد. در بیشتر یخچال‌ها، هنگامی که در باز باشد موتور فن کار نمی‌کند. اطمینان یابید که درب یخچال بسته است و کلید درب فعال است. اگر کلید درب فعال باشد ولی موتور فن تبخیرکننده هم‌چنان عمل نمی‌کند، موتور فن تبخیرکننده را تعویض کنید.

علت 3: موتور فن چگالنده

هدف این موتور، مکش هوا از میان کویل‌های چگالنده است. اگر فن چگالنده کار نمی‌کند، تیغه‌ها را برای وجود هرگونه گیر و انسداد چک نمایید. سپس اطمینان یابید که تیغه آزادانه می‌چرخد. اگر تیغه فن آزادانه چرخش نکرد، بیرینگ موتور فن خراب شده است و موتور فن باید تعویض گردد. اگر هیچ گیر و انسدادی وجود نداشت و تیغه‌ها آزادانه می‌چرخیدند، از یک مولتی‌متر برای وصل‌بودن جریان موتور فن استفاده کنید. اگر جریان موتور فن چگالنده وصل نبود، آن را تعویض کنید.

علت 4: تایمر برفک‌زدایی

تایمر برفک‌زدایی می‌تواند دلیل دیگر کارکرد بی‌وقفه فریزر باشد. تایمر برفک‌زدایی در طول روز هر از گاهی هیتر ضد‌برفک را روشن می‌نماید تا برفک جمع ‌شده بر روی کویل‌های تبخیرکننده را ذوب کند. اگر هیتر برفک‌زدایی روشن نگردد، بر ضخامت برفک کویل‌های تبخیرکننده افزوده خواهد شد و در نهایت کویل‌ها مملو از برفک می‌شود. برای اینکه تایمر برفک‌زدایی هیتر را روشن نماید، باید تایمر وارد چرخه برفک‌زدایی شود. اگر تایمر برفک‌زدایی به درستی از لحاظ زمانی پیش نرود، هیتر برفک‌زدایی روشن نخواهد شد. برای تشخیص خرابی تایمر برفک‌زدایی، به آرامی تنظیمات تایمر را با پیچ‌گوشتی یا دست بچرخانید. به ‌قدری بچرخانید تا صدای کلیک بشنوید. زمانی که تایمر صدای کلیک داشت، کمپرسور و فن‌ها باید خاموش گردند. اگر هیتر و ترموستات برفک‌زدایی به درستی کار کنند، هیتر باید روشن گردد. اگر هیتر روشن شد، به معنی خرابی تایمر است و باید تعویض گردد.

علت 5: مجموعه هیتر برفک‌زدایی

مجموعه هیتر برفک‌زدایی هر از گاهی در طول روز روشن می‌شود تا برفک جمع‌شده بر روی کویل‌های تبخیرکننده را ذوب نماید. اگر هیتر برفک‌زدایی خراب باشد، برفک روی کویل‌های تبخیرکننده ضخیم‌تر می‌شود و کویل‌ها پوشیده از برفک خواهند شد. اگر کویل‌های تبخیرکننده مملو از برفک باشند، هوا قادر به عبور از میان کویل‌ها و سرد‌ نمودن فریزر نخواهد بود. برای جبران کاهش ظرفیت سرد‌سازی، شاهد کارکرد مداوم فریزر به‌ منظور سرد نگه‌داشتن فریزر خواهیم بود. اگر به معیوب‌ بودن هیتر برفک‌زدایی شک داشتید، ابتدا کویل‌های تبخیرکننده را چک کنید. اگر کویل‌ها با برفک مسدود شده ‌بودند، سیستم برفک‌زدایی به درستی کار نمی‌کند. سپس از یک مولتی‌متر برای تست وصل ‌بودن جریان هیتر استفاده کنید. اگر جریان هیتر وصل نبود، آن را تعویض نمایید.

علت 6: ترموستات برفک‌زدایی

از دیگر دلایل کارکرد بی‌وقفه فریزر خرابی ترموستات برفک‌زدایی است. ترموستات برفک‌زدایی هر از گاهی در طول روز روشن می‌شود تا برفک جمع‌شده بر روی کویل‌های تبخیرکننده را ذوب نماید. قبل از روشن‌شدن هیتر برفک‌زدایی، ترموستات باید حس نماید که کویل‌های تبخیرکننده به اندازه کافی سرد هستند. اگر کویل‌ها به اندازه کافی سرد باشند، ترموستات اجازه روشن‌شدن هیتر را فراهم می‌کند. (معمولاً دمای کویل‌ها باید کمتر از 30 درجه فارنهایت باشد.) اگر ترموستات معیوب باشد، هیتر روشن نخواهد شد و منجر به برفک بستن کویل‌ها می‌شود. برای تشخیص خرابی ترموستات برفک‌زدایی، از یک مولتی‌متر برای تست وصل‌ بودن جریان برق آن استفاده کنید. اگر جریان برق ترموستات برفک‌زدایی وصل نبود، آن را تعویض نمایید.

کارکرد بی‌وقفه فریزر

علت 7: کثیفی کویل‌های کندانسور

اگر کویل‌های کندانسور داخل دیواره‌های فریزر باشند نیازی به تمیز‌کردن نخواهند داشت. با این حال، اگر کویل‌ها دسترسی آسانی از قسمت پشتی یا زیرین دستگاه دارند، باید هر 6 الی 12 ماه یک ‌بار آن‌ها را تمیز نمایید. اگر کویل‌های کندانسور کثیف باشند، قادر به دفع موثر حرارت نخواهند بود و ظرفیت سرد‌سازی فریزر را به شدت کاهش می‌دهند. اگر کویل‌های چگالنده کثیف باشند یا به مدت زمان زیادی تمیز نشده‌اند، آن‌ها را تمیز نمایید.

علت 8: بورد کنترل اصلی

تشخیص خرابی بورد کنترل اصلی ممکن است سخت باشد – قبل از تعویض بورد کنترل، نخست تمامی دیگر اجزا با احتمال خرابی را تست نمایید. اگر اطمینان یافتید که هیچ‌کدام از اجزا ایرادی نداشتند، بورد کنترل اصلی را تعویض نمایید.

علت 9: نشتی سیستم درزبندی

آخرین دلیل کارکرد بی‌وقفه فریزر وجود نشتی در سیستم درز بندی فریزر است. اگر تنها قفسه بالایی فریزر سرد است، ممکن است درز بندی سیستم دچار نشتی در یکی از قفسه‌ها شده باشد. تعمیرات سیستم درزبندی معمولا هزینه‌بر است. اگر سیستم درزبندی دچار نشتی است، به احتمال زیاد مجبور به تعویض فریزر خواهید شد.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: repairclinic

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.