پر مصرف‌ترین لوازم خانگی از لحاظ انرژی

کند بودن یخ‌ساز
دلایل کندن بودن یخ‌ساز یخچال و فریزر
۱۳۹۷-۰۷-۰۴
کاهش مصرف انرژی یخچال
5 نکته مهم برای کاهش مصرف انرژی یخچال
۱۳۹۷-۰۷-۰۶

پر مصرف‌ترین لوازم خانگی از لحاظ انرژی

پر مصرف‌ترین لوازم خانگی

اگر تلاش‌هایتان برای کاهش مصرف انرژی نتیجه دلخواه‌تان را فراهم نمی‌کند، شاید دلیلش این باشد که تعدادی از لوازم خانگی‌تان در گوشه‌ای از خانه‌تان مشغول بلعیدن الکتریسیته هستند و جزء پر مصرف‌ترین لوازم خانگی شناخته می‌شوند. لوازم خانگی ناکارآمد همچون زالویی بر درآمد شما هستند. اما قدم اول برای حل مشکل و کنترل دوباره بر هزینه‌های ماهیانه ‌این است که این زالوهای انرژی را شناسایی کنید و آن‌ها را تعمیر و یا با مدل‌های کارآمدتر تعویض نمایید. در نوشته‌های پیشین بلاگ در مورد مشکلات رایج وسیله‌های نقلیه مانند نشتی ماشین ظرف‌شویی از ناحیه موتور، صدای زیاد ماشین لباس‌شویی، کار نکردن فن کولر گازی و یخ زدن غذا در یخچال صحبت کردیم ولی در این نوشته سعی داریم نکاتی درباره پر مصرف‌ترین لوازم خانگی بیان کنیم. در این لیست بزرگ‌ترین و پر مصرف‌ترین لوازم خانگی از لحاظ انرژی را معرفی می‌کنیم.

مصرف انرژی چگونه سنجیده می‌شود؟

نرخ مصرف الکتریسیته در هر لحظه را با واحد وات می‌سنجند. به عنوان مثال، یک لامپ 30 واتی در هر لحظه 30 وات انرژی الکتریکی مصرف می‌کند. کیلووات و کیلووات-ساعت (kWh) واحدهایی هستند برای سنجش مصرف انرژی لوازم خانگی پر مصرف و این واحدها را بر روی قبوض برق ماهیانه خود مشاهده می‌کنید. یک کیلووات برابر هزار وات است و یک کیلووات- ساعت برابر مصرف انرژی هزار واتی در طول یک ساعت است. همان‌گونه که می‌دانید در صورتی که مصرف برق شما بیش‌تر از میانگین مصرف جامعه باشد، قبض شما به صورت پلکانی محاسبه خواهد شد.

سیستم تهویه

کولرهای گازی و سیستم تهویه یکی از پر مصرف‌ترین لوازم خانگی محسوب می‌شوند. سیستم تهویه مطبوع‌تان کمک می‌کند تا در ماه‌های گرم سال بتوانید دما و رطوبت خانه را کنترل نمایید. این سیستم‌ها با اینکه آسایش به ارمغان می‌آورند، اما بخش بزرگی از مصرف سالانه انرژی‌تان را به خود اختصاص می‌دهند. مصرف ماهیانه‌ای در حدود 300 الی 900 کیلووات- ساعت بسته به اندازه و بهره‌وری واحد اصلی تهویه مطبوع‌تان را مد نظر داشته باشید. با استفاده از این نکات، می‌توانید بدون قربانی نمودن آسایش‌تان در خانه، صرفه‌جویی در انرژی داشته باشید:

  1. نگهداری و تعمیرات سالانه‌ای طبق برنامه داشته باشید.
  2. ترموستات قابل برنامه‌ریزی نصب کنید.
  3. دستگاه‌تان را به مدلی با بهره‌وری بالا ارتقا دهید.

پر مصرف‌ترین لوازم خانگی

 سیستم گرمایش

با اینکه سیستم گرمایش احتمالاً بزرگ‌ترین و پر مصرف‌‌ترین لوازم خانگی در منزل شما باشد، اما مصرفش در طول ماه‌های سرد سال تا حد زیادی وابسته به بهره‌وری و نوع سیستم گرمایشی‌تان است. بخاری یا پکیج مصرفی شما در منزل می‌تواند مصرف بسیار بیشتری از حد نرمال داشته باشد که در نهایت سبب افزایش هزینه‌های شما خواهد شد.  رعایت نکات زیر درباره سیستم گرمایش می‌توانند مصرف انرژی را کاهش دهند:

  1. ترموستات قابل برنامه‌ریزی نصب کنید.
  2. فضاهای عامل نشت هوای گرم به بیرون را درزبندی کنید.
  3. فیلترهای هوا را بهطور منظم تعویض کنید.

سیستم گرمایش آب

سیستم گرمایش آب یکی از پر مصرف‌ترین لوازم خانگی است. آب گرم برای بسیاری از کارهای روزانه، مثل حمام یا شستن ظروف، کاربرد دارد، اما میزان مصرف انرژی به مدل و ابعاد تانک و چگونگی نصب آن بستگی دارد. مصرف سیتسم گرمایش آب به صورت میانگی در حدود 400 کیلووات- ساعت در ماه مصرف دارد. می‌توانید به کمک نکات زیر مصرف انرژی را کاهش دهید:

  1. دما را بر روی 120 درجه فارنهایت تنظیم کنید.
  2. تانک آب را عایق‌بندی کنید.
  3. ظروف را با آب سرد شسته و از حمام گرفتن طولانی اجتناب کنید.

ماشین لباس‌شویی و خشک‌کن لباس

روی هم رفته، این دو دستگاه می‌توانند 14 درصد مصرف انرژی سالیانه شما را تشکیل دهند. مصرف انرژی را این‌گونه می‌توانید کاهش دهید: تنها زمانی دستگاه را روشن کنید که حجم البسه با ظرفیت دستگاه برابر باشد، آب‌کشی را تنها با آب سرد انجام دهید و به طور منظم فیلتر الیاف در خشک‌کن را تمیز نمایید. یکی دیگر از راه‌های کاهش هزینه انرژی، استفاده از پر مصرف‌ترین لوازم خانگی مانند ماشین لباس‌شویی، خشک‌کن، اتو، ماشین ظرف‌شویی در ساعت‌هایی غیر از اوج مصرف بار می‌باشد.

سیستم رطوبت زدایی

کسانی که در آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنند، ارزش بالای سیستم رطوبت‌زدایی را در فضای داخلی خانه به خوبی درک می‌کنند. استفاده مداوم از این دستگاه می‌تواند مانع رشد قارچ شود، اما می‌تواند تا 150 کیلووات-ساعت در ماه نیز مصرف انرژی داشته باشد. با تنظیم دستگاه بر روی رطوبت 50 درصدی یا ارتقای آن به مدلی با بهره‌وری بالاتر انرژی، در میزان مصرف برق صرفه‌جویی کنید.

 

منبع:  mrappliance

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.