پنج نکته آسان برای نگهداری از یخچال

شستن لباس در ماشین لباسشویی
ترفندهای شستن لباس با ماشین لباسشویی
۱۳۹۷-۰۸-۰۲
نظافت داخل یخچال
مهم‌ترین نکات نظافت داخل یخچال
۱۳۹۷-۰۸-۰۶

شما می‌توانید با استفاده از نکات بیان شده در این نوشته، کارکرد و کارآیی یخچال خود را بهبود ببخشید. در این نوشته پنج نکته آسان برای نگهداری از یخچال بیان شده است. نکاتی که جهت نگهداری از یخچال بیان شده است، به ترتیب اولویت و اهمیت بیان شده است. آیا از بهره وری یخچال خود اطمینان دارید؟ آیا به عملکرد مناسب آن شک دارید؟ در اینجا نکاتی برای بهبود کارآیی و جلوگیری از خرابی یخچال را بخوانید. با بررسی‌های ساده نکاه بیان شده به عنوان نکات نگهداری از یخچال می‌توانید عمر لوازم خانگی‌تان را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: سه دلیل اصلی بسته‌ نشدن درب یخچال

نکاتی درباره نگهداری از یخچال و جلوگیری از خرابی و تعمیرات متعاقب آن

1. تنظیم دمای مناسب یخچال با استفاده از ترمومتر

یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به نگهداری از یخچال تنظیم دمای مناسب بر روی ترمومتر است. رعایت این نکته سبب بهبود عملکرد و بهره‌وری یخچال می‌شود. بررسی دمای تنظیمی ترمومتر است. مهم نیست که نوع ترمومتر یخچال شما چیست یا محل ترمومتر کجا است. باید در نظر داشته باشید که همواره دمای یخچال باید در بازه 37 الی 40 درجه فارنهایت یا 2.7 الی 4.4 درجه سانتی‌گراد و دمای فریزر باید بر روی صفر درجه فارنهایت یا 18- درجه سانتی‌گراد باشد.

تنظیم دمای مناسب یخچال با استفاده از  ترمومتر

2. بررسی درزبندی هر از چند ماه یک بار

هر یخچال بر روی محیط درب خود دارای درزبندی لاستیکی است که هوای گرم خارجی و سرد داخلی را جدا نگه می‌دارد. با گذشت زمان درز بندی کیفیت خود را از دست داده و معیوب می‌گردد و از میان محل‌های آسیب دیدگی خود به هوای سرد داخل اجازه خروج می دهد. البته این خروج هوا محسوس نیست ولی این مقادیر اندک چنان تاثیری دارند که بهره‌وری یخچال شما به شدت کاهش می‌دهند. پس لازم است که هر از چند ماه یک بار درز‌بندی را بررسی کنید و در صورت لازم تعویض نمایید. می‌توانید با رجوع به راهنمای کاربری دستگاه نحوه تعویض درز‌بندی را یاد بگیرید.

درزبندی یخچال

بیشتر بخوانید: تمیز کردن درزبندی یخچال

3. نظافت و بررسی کویل‌های چگالنده

در پشت یخچال خود جسمی شبیه محافظ فلزی خواهد دید که بر روی قسمت میانه پایینی پنل پشتی یخچال قرار دارد. این‌ها کویل‌های چگالنده یخچال هستند. با مرور زمان، گرد و غبار و خرده آشغال‌ها بر روی کویل‌ها رسوب کرده و از دفع حرارت مانع می‌شوند. این کارکرد دستگاه را سخت‌تر می‌کند. بنابراین لازم است تا هر از گاهی کویل‌های یخچال را بررسی کرده و آن‌ها را نظافت نمایید. اغلب اوقات نظافت را می‌توان به آسانی با جاروبرقی و برس مویی انجام داد.

تمیز کردن کویل‌های چگالنده

4. پر کردن یخچال برای افزایش بهره‌وری

شاید فکر کنید که اگر حجم مواد غذایی داخل یخچال کم باشد عملکرد بهتری خواهد داشت. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر حجم مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را در یخچال افزایش دهید، بهره‌وری یخچال بهبود خواهد یافت. این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها گرمای هوای ورودی ناخواسته را جذب کرده و مانع از گردش آزادانه هوای گرم می‌شوند که قصد افزایش دمای فضای خالی را دارد. اگر نیاز شما به مواد غذایی در سطحی نیست که یخچال را پر نمایید، پیشنهاد ما خرید یک دستگاه کوچک‌تر یا پر کردن فضای خالی با بطری‌های آب است.

استفاده از تمام ظرفیت یخچال

 

5. اجتناب از گذاشتن مواد گرم در داخل یخچال

بسیاری از ما باقیمانده مواد غذایی را در یخچال گذاشته یا مجبوریم غذای چند روز را آماده کرده و در یخچال نگه داریم. اما این کار را هنگامی غذا هنوز گرم است انجام می‌دهیم و منتظر سرد شدن غذا نمی‌مانیم. اما این عادت بسیاری بدی است و غذای گرم دمای هوای سرد داخل یخچال را سریعاً افزایش داده و فشار کاری کمپرسور یخچال به شدت بیشتر خواهد شد. پس برای بهبود بهره‌وری یخچال خود سعی کنید قبل از گذاردن مواد غذایی پخته شده در یخچال، منتظر بمانید تا سرد شوند. کافی است برای مدتی غذا را به حال خود رها کنید و سپس در یخچال بگذارید.

گذاشتن غذای گرم در یخچال

کارآیی یخچال نه تنها باعث صرفه‌جویی در مبلغ قبوض برق می‌شود، بلکه از اتلاف هزینه و زمان برای انجام تعمیرات بر روی یخچال جلوگیری می‌کند. اما هر دستگاه روزی دچار خرابی می‌شود و خوب است تا تمهیداتی در نظر داشته باشید. پس اهمیت گارانتی یخچال خود نادیده نگیرید تا از هزینه‌های اضافی و اتلاف زمان و انرژی برای تعمیر یخچال یا دیگر لوازم خانگی خود جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین دلایل کار نکردن یخ‌ساز یخچال

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد. شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع:  Five Quick tips for refrigerator maintenance 

n
.