راهنمای تعمیر نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک

نحوه کارکرد ماشین ظرف شویی
نحوه کارکرد ماشین ظرفشویی
۱۳۹۷-۰۸-۲۳
بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی
نکاتی برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی
۱۳۹۷-۰۸-۲۵

تعمیر نشتی پمپ ماشین ظرفشویی

در صورتی که شاهد نشتی پمپ ماشین ظرفشویی هستید، این متن کمک بزرگی برای شما خواهد بود. نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جزء مشکلاتی است که به محض تشخیص باید تعمیر شود، زیرا بوی نامطبوع، آسیب به کف آشپزخانه و آسیب بیشتر به خود دستگاه را در پی دارد.

نشتی ماشین ظرفشویی

خوشبختانه به کمک این متن می توانید به صورت راحت‌تر مشکل نشتی پمپ ماشین ظرفشویی خود را رفع کنید. چهار محل عمده که نشتی پمپ ماشین ظرفشویی می‌تواند رخ دهد، عبارت است از: اتصال پمپ به تشتک آب دستگاه، سیفون، درز بندی پمپ و درز بندی شفت تخلیه آب. البته ماشین ظرفشویی که در شکل‌ها (مثل شکل پایینی) می‌بینید و توضیحات ما برای آن نوشته شده است، مدل‌های قدیمی ماشین‌های ظرف‌شویی جنرال الکتریک هستند که موتور آن‌ها در جلو قرار دارد. مدل‌های جدیدتر در طول زمان تغییراتی یافته‌اند و شاید دقیقاً مشابه عکس‌ها نباشند.

اصلی‌ترین محل نشتی پمپ ماشین ظرف‌شویی، محل اتصال پمپ است.

نشتی ماشین ظرفشویی

برای اینکه بدانید آیا این اتصال مسئول نشتی است، پنل جلویی را جدا کنید و به این قسمت در حین کارکرد ماشین ظرفشویی نگاه کنید. به بالای پمپ که اتصالات پمپ در آنجا قرار دارد به دقت نگاه کنید تا ببینید آیا جریان آبی خارج می‌شود. دو مدل اتصالات پمپ داریم؛ یکی که دارای رزوه نری است و بازوی شستشو وصل می‌شود و دیگری دارای رزوه مادگی است و به بازوی شستشو وصل است.

هر دو قطعه به آسانی قابل خریداری هستند. برای تعویض اتصالات پمپ این مراحل را دنبال کنید:

 1. تمامی آب را از ماشین ظرفشویی به بیرون پمپ کرده و تخلیه کنید.
 2. دستگاه را از برق جدا کنید.
 3. بازوی شستشو را جدا کنید. پیچ(های) نگهدارنده موجود در پایین بازوی شستشو را باید از اتصال باز کنید.نشتی پمپ ماشین ظرفشویی
 4. پمپ را با باز کردن پیچ آن در جلوی ماشین ظرفشویی و شل کردن بست متصل کننده پمپ با سیفون در پشت پمپ و سپس باز کردن شیلنگ‌ها (برای به بیرون سرازیر شدن آب آماده باشید) جدا کنید. دقت کنید که اگر ماشین ظرفشویی به اندازه کافی از کف فاصله داشته باشد، می‌توانید اتصالات را بدون باز کردن کامل پمپ تعویض کنید؛ فقط پیچ جلویی را باز کنید تا پمپ کمی به پایین متمایل شود تا بتوان اتصالات را از بالای پمپ خارج کرد.
 5. بست نگهدارنده اتصالات بر روی پمپ را شل کنید و اتصالات را جدا نمایید.
 6. برای سر هم کردن دوباره قطعات، عکس مراحل بالا را انجام دهید.

سیفون

سیفون می‌تواند باعث نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک شما شود. اگر مشکل از سیفون باشد، نشتی پمپ ماشین ظرفشویی شما از پشت پمپ خواهد بود. باید سیفونی تهیه کنید که مختص مدل ماشین ظرفشویی شما باشد زیرا تنوع مدل سیفون‌ها بسیار زیاد است. برای تعویض، مراحل زیر را انجام دهید.

 1. آب داخل تشتک آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.
 2. ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید.
 3. پمپ را با باز کردن پیچ آن در جلوی ماشین ظرفشویی جدا کنید.سپس بست متصل کننده پمپ با سیفون در پشت پمپ را شل کنید. سپس شیلنگ‌ها را باز کنید (برای به بیرون سرازیر شدن آب آماده باشید).
 4. درون ماشین ظرفشویی، دقیقاً پشت بازوی شستشو، باید پوششی برای سیفون موجود باشد. آن را باز کنید.
 5. بعد از انجام مراحل بالا، سیفون را می‌توان به آسانی بیرون کشید.

در هنگام سرهم کردن دوباره سیفون دقت کنید که سیفون در شیار نگهدارنده‌اش به خوبی جای بگیرد. در غیر این صورت دوباره نشتی خواهد داشت.

درز بندی شفت تخلیه

در برخی پمپ‌های ماشین‌های ظرفشویی جنرال الکتریک، سولنوئید تخلیه‌ای مشابه شکل زیر وجود دارد.

نشتی ظرفشویی

برخی اوقات درز بندی خراب شده و باعث نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک شما می شود. اگر نشتی هنگام چرخه تخلیه و در اطراف قسمت سولنوئید تخلیه صورت می گیرد، درز بندی خراب شده است. شماره مدل برای این درز بندی WD8X181 است. هم‌چنین به مهره فشاری جدیدی نیاز خواهید داشت چون مهره قبلی در حین تعویض خراب می‌شود. شماره مدل برای مهره فشاری WR2X7054 است. مراحل زیر را برای تعویض درز بندی دنبال کنید.

 1. آب داخل تشتک آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.
 2. ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید.
 3. محرک سولنوئید تخلیه را با باز کردن قلاب کوچک انتهای شفت جدا کنید. دقت کنید که قلاب را گم نکنید؛ اگر گم کنید احتمالا مجبور به تعویض کل سیستم سولنوئید خواهید شد.نشتی پمپ ظرفشویی
 4. سولنوئید تخلیه را جدا کنید.
 5. مهره فشاری را جدا کنید. در این مرحله دقت کنید که اگر فشار مضاعفی بر مهره وارد کنید، شفت از پمپ خارج خواهد شد که پمپ را غیرقابلتعمیر خواهد کرد. بهتر است مهره را با انبر آهن بر ببرید.نشت پمپ ماشین ظرفشویی
 6. درزبندی قدیمی را به کمک یک پیچگوشتی یا چاقو جدا کنید.
 7. دستورالعمل‌های بر روی درزبندی جدید را بخوانید تا با نحوه جااندازی آن آشنا شوید.
 8. درزبندی جدید را نصب کنید.
 9. مهره فشاری جدید را بر روی شفت نصب کنید.

در حین جا اندازی مهره فشاری بر روی شفت دقت کنید که فشار مضاعفی بر مهره وارد نکنید. اگر فشار مضاعف شود، دریچه تخلیه (داخل پمپ) خم خواهد شد. بهترین راه برای انجام این کار این است که شفت را به کمک یک انبر دم باریک نسبت به پمپ ثابت نگه دارید. سپس مهره فشاری را به آرامی به دور شفت وارد کنید. سپس می‌توانید در حالی که شفت را با انبر سفت نگه داشته اید، مهره فشاری را بر روی شفت به کمک رزوه‌های روی سولنوئید به جلو برانید.

اگر بعد از اتمام کار دیدید که سولنوئید کار نمی‌کند، دریچه را در اثر فشار زیاد خم کرده‌اید. در این حالت بهتر است پمپ را از ماشین ظرفشویی جدا کرده و به کمک پیچ گوشتی دریچه داخل پمپ را به شکل اولیه خود برگردانده و سر جای خود تثبیت کنید.

درز بندی پمپ

دقت کنید که بعد از نصب مجدد پمپ سعی نکنید آن را تست کنید. پمپ باید در حالی تست شود که داخلش آب باشد. برخی مدل‌ها قبل از شروع به کار پمپ را از آب پر می کنند و برخی نه. پس در بار اول بهتر است حداقل نیم گالن آب داخل ماشین بریزید.

عامل دیگر نشتی ماشین ظرفشویی می‌تواند درز بندی پمپ باشد. اگر محل نشتی بین پمپ و موتور باشد( دقت کنید که محل خروج آب از بالای پمپ و محل اتصالات نباشد)، درز بندی پمپ خراب شده است.

نشت در ماشین ظرفشویی

شماره قطعه درز بندی پمپ مورد استفاده بر روی تمامی ماشین‌های ظرفشویی جنرال الکتریک WD19X10032 است. مراحل زیر را برای تعویض درز بندی پمپ دنبال کنید.

1. آب داخل تشتک آب ماشین ظرفشویی را تخلیه کنید.

2. ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید.

3. پمپ را با باز کردن پیچ آن در جلوی ماشین ظرفشویی جدا کنید.سپس بست متصل کننده پمپ با سیفون در پشت پمپ را شل کنید. سپس شیلنگ‌ها را باز کنید (برای به بیرون سرازیر شدن آب آماده باشید).

4. در قسمت جلویی پمپ تیغه‌ای وجود دارد که با باز کردن پیچ می‌توانید آن را جدا کنید. باید حین چرخاندن تیغه موتور را در سر جای خود نگه دارید؛ در غیر این صورت صرفاً شفت خواهد چرخید و تیغه بیرون نخواهد آمد. می‌توانید با یک پیچگوشتی فن موجود در پشت موتور را ثابت نگه دارید تا شفت امکان چرخش نداشته باشد. البته پیچ گوشتی را نباید بیش از حد به داخل ببرید تا آسیبی به سیم پیچی موتور وارد نشود.

رفع نشتی ماشین ظرفشویی

5. زمانی که تیغه‌ها جدا شدند، محفظه را به کمک پیچگوشتی باز نمایید. دقت کنید که رزوه چپگرد است و می‌توانید مطابق شکل پیچ گوشتی را قرار دهید تا محفظه باز شود.

رفع مشکل نشتی ماشین ظرفشویی

6. هر دو بیرینگ را باز کنید.

7. چرخانه پمپ را باز کنید.

8. با باز کردن سه پیچ، موتور را از پمپ جدا کنید.

9. درزبندی قدیمی را خارج کنید.

مشکل نشت پمپ ظرفشویی

10. درزبندی جدید را در سر جای خود قرار دهید و عکس مراحل بالا را انجام دهید.

دقت کنید اگر در حین باز کردن پمپ قطعات را به صورت خطی چیده و جهت نصب آن‌ها را نیز با رو به بالا قرار دادن تعیین کنید، سر هم کردن دوباره پمپ بسیار آسان تر خواهد شد.

از بین بردن نشت پمپ ظرفشویی

توجه!

دقت کنید که بعد از نصب مجدد پمپ سعی نکنید آن را تست کنید. پمپ باید در حالی تست شود که داخلش آب باشد. برخی مدل‌ها قبل از شروع به کار پمپ را از آب پر می‌کنند و برخی نه. پس در بار اول بهتر است حداقل نیم گالن آب داخل ماشین بریزید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: appliance-repair

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.