مهم‌ترین نکات نظافت داخل یخچال

نگهداری از یخچال
پنج نکته آسان برای نگهداری از یخچال
۱۳۹۷-۰۸-۰۴
کارکرد بی وقفه یخچال
دلایل کارکرد بی وقفه یخچال
۱۳۹۷-۰۸-۰۸

نظم و نظافت داخل یخچال یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مد نظر داشته باشید. رعایت نظافت داخل یخچال سبب افزایش عملکرد یخچال و افزایش کیفیت مواد غذایی موجود در یخچال می‌شود. در این نوشته قصد داریم مهم‌ترین نکاتی را که در مورد نظافت داخل یخچال مد نظر داشته باشید را آموزش خواهیم داد.

 1. تمامی مواد غذایی را از یخچال خارج کنید تا بتوانید به تمامی گوشهها و قسمتها دسترسی داشته باشید.
 2. تمامی قفسه‌های کشویی را خارج کنید و در محلول آب ولرم و صابون بخیسانید.
 3. از محلول آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید تا فضای داخل یخچال را بشویید.
 4. از جوش شیرین برای پاک کردن لکه‌های سفت و چسبناک استفاده کنید.
 5. به دفترچه راهنمای کاربری و اظلاعات روی مواد شوینده مورد استفاده دقت کنید.

آیا محصولات طبیعی بهتر هستند؟

محصولات طبیعی برای نظافت یخچال بسیار مفید هستند و برای پاکیزگی و تمیزی لوازم خانگی بسیار کاربردی هستند. جوش شیرین معمولی می‌تواند برای نظافت لکه‌های سفت و چسبناک و از بین بردن بوی بد بسیار مفید باشد، در حالی که سرکه سفید برای نظافت قطعات استیل ضد زنگ مثل درب یخچال (اگر درب یخچال شما از جنس استیل باشد) کاربردی است. فقط در ابتدا بر روی قسمت کوچکی امتحان کنید تا از نبود اثرات ناخواسته آن مطمئن شوید.

بهترین روش نظافت داخل یخچال چیست؟

زمانی که محصولات شوینده آشپزخانه‌ای در مقابل‌تان است(توجه کنید: نه محصولات ضد عفونی کننده)، زمان نظافت فرا می رسد. در اینجا برخی روش های مفید را می خوانید:

 • شاید واضح به نظر رسد، اما همه مواد غذایی را در ابتدا خارج کنید. حتی اگر از محصولات شوینده طبیعی استفاده می‌کنید، آغشته شدن مواد غذایی به این مواد مضر است. پروسه نظافت یک یخچال یا فریزر خالی بسیار آسان‌تر است و نتیجه نظافت داخل یخچال نیز مؤثرتر خواهد بود.
 • تمامی قسمت‌های قابل جدا شدن مثل قفسه‌ها و کشوها را خارج کنید. لگنی را از محلول آب ولرم و مایع ظرفشویی معمولی پر کنید و این قسمت‌ها را قبل از شستشوی نهایی در داخل آن قرار داده و بخیسانید.
 • تمامی سطوح یخچال را با شوینده‌های مخصوص یا محلول آب ولرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. از یک کهنه تمیز یا یک اسفنج با کیفیت استفاده کنید تا هیچ لکه و موادی بر روی سطوح باقی نماند.
 • برای لکه‌های سفت و چسبناک، از کمی جوش شیرین و آب استفاده کنید تا محلولی غلیط بدست آید. سپس این محلول را بر روی لکه مالیده و در حدود یک ساعت منتظر بمانید و پس از آن با کهنه یا اسفنج لکه را بزدایید. جوش شیرین لکه را نرم کرده و نظافت آن را آسان میکند.

نظافت داخل یخچال

آیا اقدامات پیش گیرانه سادهای برای تمیز بودن یخچال وجود دارد؟

برای کاهش حجم کاری نظافت آشپزخانه می‌توانید چند نکته ساده و کاربردی را به ذهن بسپارید تا تمیزی روزمره یخچال حفظ گردد.

 • همواره مواد غذایی داخل یخچال را بررسی منید و هر چیز تاریخگذشته‌ای را به دور اندازید. مواد غذایی کپک زده می‌تواند دیگر مواد را نیز آلوده کند!
 • اگر مایعی داخل یخچال ریخت یا بسته‌ای در حال نشت مایع بود، آن را در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز کنید. مایعات نشتی دیگر مواد غذایی را نیز آلوده می‌کنند و باعث بوی بد می‌شوند( مخصوصاً اگر این مایع شیر باشد).
 • یک ظرف پلاستیکی کوچک حاوی جوش شیرین را در قسمت پایینی یخچال بگذارید تا هر گونه بوی بدی را جذب کند.

نظافت داخل یخچال یکی از مهم‌ترین بخش های نظافت آشپزخانه است. جای دادن مواد غذایی خام و پخته به همراه نوشیدنی‌ها و مایعات طعم دهنده در یخچال اهمیت نظافت آن را دو چندان می‌کند تا دچار مسمومیت غذایی نشویم. با این حال نظافت یخچال سخت‌تر از نظافت دیگر لوازم و قسمت‌های آشپزخانه است و بعضی مواد شوینده را نمی‌توان برای نظافت آن به کار برد. اما نظافت آن دشوار و ناممکن نیست و در اینجا به برخی مواد مناسب برای نظافت یخچال و تکنیک‌های ساده ای برای سهولت نظافت آن در کمترین زمان ممکن می‌پردازیم!

آیا میتوان از شویندههای معمول آشپزخانهای برای نظافت یخچال استفاده کرد؟

برخی شوینده‌های آشپزخانه‌ای مثل شوینده‌های ملایم حاوی روغن مرکبات برای نظافت داخل یخچال مناسب هستند، اما از برخی شوینده‌ها باید اجتناب کرد. شوینده‌های آشپزخانه‌ای می‌توانند بسیار قوی بوده و حاوی مواد شیمیایی برای گندزدایی و ضدعفونی کردن باشند. این شوینده‌ها نباید چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم با مواد غذایی تماس یابند. می‌توان از این مواد برای ضدعفونی کردن برخی مواد غذایی در خارج یخچال استفاده کرد، اما استفاده از این مواد شوینده قوی در داخل یخچال اصلاً توصیه نمی‌شود. به جای آن می‌توان از مایع ظرف شویی معمولی و آب ولرم برای شستشوی داخل یخچال و خیساندن قفسه‌ها و کشوهای یخچال استفاده کرد. همواره به اطلاعات برچسب مواد شوینده دقت کنید.

آیا میتوان از ضدعفونی کنندهها برای نظافت یخچال استفاده کرد؟

ضدعفونی کننده‌هایی مثل وایتکس را نباید برای نظافت داخل یخچال استفاده کرد. در صورت تماس مواد غذایی با این شوینده‌ها که حاوی مواد شیمیایی بسیار قدرتمندی هستند، احتمال مسمومیت غذایی و مشکلات جسمانی پیش می‌آید. فقط مواد از غیرمضر و مجاز یا از شوینده‌های طبیعی برای نظافت داخل یخچال استفاده کنید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: cleanipedia

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.