مشکلات رایج ماشین‌ لباسشویی
مشکلات رایج ماشین‌ لباسشویی
۱۳۹۷-۰۴-۲۳
علت کار نکردن آبسردکن یخچال
علت کار نکردن آبسردکن یخچال
۱۳۹۷-۰۴-۲۷

مشکلات رایج یخچال‌

مشکلات رایج یخچال‌

مثل دیگر لوازم خانگی مدرن، یخچال‌ها نیز دیجیتال شده‌اند و با پیشرفت بیشتر تکنولوژی، بسیاری از اجزای آن با اجزایی بسیار به روزتر جایگزین می‌شوند. با وجود همه این تغییرات، نحوه کارکرد یخچال‌ها چندان دچار تغییر نشده، جز اینکه دیگر از مواد سردساز کلروفلوروکربن ها (مثل فرئون) استفاده نمی‌کنیم و از مواد دوست‌دار محیط زیست HFC (تترافلرواتان) بهره می‌بریم. به هر حال کاربران با مشکلات رایج یخچال‌ درگیر هستند و همواره درصدد رفع این مشکلات هستند.

قطعا شایسته شما است که مقاله‌ای درخور در موضوع نحوه کارکرد پایه‌ای یخچال و هم‌چنین راهنمای کاربر و دستورالعمل‌های همراه لوازم خانگی‌تان بخوانید. زمانی که نحوه عملکرد دستگاه را درک کنید و علی الخصوص با مدل‌های خاص خریداری شده‌تان آشنا باشید، بسیار بهتر متوجه مشکلات رایج یخچال‌ خود خواهید شد.

نگاه پایه ای

قبل از وارد شدن به مبحث مشکلات رایج یخچال و مدل مخصوص یخچال‌تان، در ابتدا سعی می‌کنیم تا به صورت اجمالی با یخچال‌ها آشنا شویم. به عبارتی دیگر نگاهی به اصل و اساس لوازم خانگی خواهیم داشت.

در حقیقت، شما یک جعبه عایق شده دارید که از روش‌های شیمیایی و الکترومکانیکی بهره می‌برد تا گرما را از داخل جعبه بیرون بکشد. مهم است بدانید که میزان سردسازی یخچال، دقیقاً مساوی با میزان برون دهی حرارتی آن نیست.

ماده سردساز شیمیایی (HFC) در فرآیندی با نام “تبخیرسازی”، از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود. با عبور از میان مجموعه‌ای از کویل‌ها در پشت یخچال و در فضای داخلی یخچال، از مایع به گاز تبدیل می‌شود (و بالعکس) تا حرارت را از فضای داخلی گرفته و به بیرون انتقال دهد. دلیل گرمای پشت و کف یخچال نیز همین است.

با اینکه نشتی‌ها به اندازه زمان‌های قدیمی‌تر، معمول نمی‌باشد، ولی باز هم احتمال وقوع نشتی وجود دارد. هرگونه صدای فس فس و یا لکه مایعات یا پایین آمدن بهره‌وری سردسازی می‌تواند نشانگر نشتی یا مشکل در شیر باشد.

مشکلات الکتریکی و رطوبت

مشکلات الکتریکی و رطوبتی یکی از نمونه‌های مشکلات رایج یخچال‌ می‌باشد. شاید بدیهی به نظر رسد، ولی بیشتر مشکلات تامین انرژی از پریز برق شروع می‌شود. این مورد یکی از مشکلات رایج یخچال‌ است. اگر پشت سرهم قطعی برق دارید، چک کنید که دوشاخه به طور کامل داخل پریز باشد، سیم اتصال به زمین (ارتینگ) وصل باشد، و شبکه سیم کشی منزل‌تان از لحاظ فنی سالم باشد. بسیاری از مشکلات رایج یخچال‌ نتیجه نادرستی نحوه تامین برق است، مثلاً از یک سیم سیار معمولی برای یخچال‌تان استفاده می‌کنید که می‌تواند عامل آتش‌سوزی باشد ویا سیستم الکتریکی لوازم خانگی‌تان را با مشکل مواجه کند.

اگر متوجه جمع شدگی قطرات آب (میعان) در خارج یا داخل دیواره‌های یخچال (یا تجمع قطرات در زیر کشویی‌های یخچال در بعضی مدل‌ها) شدید، شاید تایمر یا ترموستات کنترل کننده عدم یخ زدگی دچار مشکل شده است. البته سریعاً قضاوت نکنید و بیشتر دقت کنید تا شاید عامل تجمع قطرات آب، چیز دیگری باشد.

مورد دیگری که باید در یخچال‌های ضد برفک (یعنی تمامی یخچال‌های مدرن) به آن توجه کنید، برفک (یخ‌زدگی) است! اگر فضای داخلی یخچال‌تان عاری از یخ زدگی و برفک نباشد (که به دلیل فراوانی وقوع، در اینجا بحثش را می‌کنیم)، به احتمال زیاد مشکل از “برنامه” یخچال است، یعنی از تایمرها یا مدارها، نه یک مشکل شیمیایی.

عایق درب یخچال دوست شماست!

شاید یکی از معمول‌ترین مشکلات در تمامی انواع یخچال‌ها، مشکل عایق دور درب یخچال است که انعطاف‌پذیری و بهره‌وری خود را از دست داده است. این بخش دچار خشکیدگی می‌شود و شروع می‌کند به از دست دادن شکل طبیعی، ترک خوردگی و سفت شدگی، و مانع از ورود و خروج هوا بین اتاق و یخچال نمی‌شود. در نتیجه دمای داخلی یخچال شروع به افزایش می‌کند.

عایق بندی را مکرراً کنترل کنید، و آن را با جوش شیرین یا “نرم کننده سیلیکونی” موجود در ابزار فروشی‌ها تمیز کرده و شستشو دهید. مطمئناً می‌خواهید که هنگام بستن درب یخچال، عایق بندی خوب و سفتی داشته باشید.

مثل تمامی لوازم خانگی مدرن، با گذشت زمان، بیشتر یخچال‌تان را خواهید شناخت و خواهید توانست صداهای تولیدی و میزان حرارت خروجی یا میعانات عادی آن را در حالت عادی و حالت مشکل دار تشخیص دهید. هرگونه تغییری در این موارد، به خصوص زمانی که سریعاً تغییر کند، باعث می‌شود که متوجه شوید مشکلی وجود دارد.

فقط به یاد داشته باشید که از حس معمول‌تان بهره ببرید. شما با دستگاهی سروکار دارید که برق مصرف می‌کند، اجزای الکترومکانیکی دارد و حاوی مواد شیمیایی و ساختاری خاصی است. همه این‌ها شرایط و بازه عملکردی نرمالی دارند و هرگونه انحراف در این موارد می‌توانند شما را به کنترل بخش‌های مختلفی از سیستم راهنمایی کنند. اگر به علم تشخیص و تعمیر مشکلات را به اندازه کافی ندارید، کسی را انتخاب کنید که این علم را دارا باشد!

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.