راهنمای خرید یخچال
راهنمای خرید یخچال
۱۳۹۷-۰۴-۱۸
یخچال چگونه کار می‌کند؟
۱۳۹۷-۰۴-۱۹

زمانی که یخچال‌تان کار نمی‌کند، بهتر است تا ۴ قطعه عمده از قطعات تعویضی یخچال خودتان را بدانید، حتی اگر خود تصمیم به تعمیر یخچال‌تان نداشته باشید. داشتن درکی واضح از قطعات لوازم خانگی به شما کمک می‌کند تا عیب‌یابی را زمانی که تعمیرکار با شما در مورد تعمیر حرف می‌زند، درک کنید.

این ویدیو کوتاه را درباره پسری که عاشق یخچالش است!

اما قبل از این که درباره قطعات لوازم خانگی با شما سخن بگوییم، بهتر است این ویدیوی کوتاه را ببینید که نشان می‌دهد چرا به جای خرید یخچال نو، بهتر است آن را تعمیر کنید.

بیشتر مردم فکر می‌کنند که تعمیر یخچال و قطعات تعویضی یخچال هزینه سرسام‌آوری دارد، اما همیشه این چنین نیست. در اینجا با قطعات تعویضی یخچال که به صورت معمول خراب می‌شوند، آشنا می‌شوید. تعمیر این قطعات هزینه چندانی برای شما نخواهد داشت.

چهار قطعه عمده از قطعات تعویضی یخچال

ترمیستور

وظیفه ترمیستور، نظارت بر دمای یخچال است و دمای سنجش شده را به بورد کنترلی ارسال می‌کند. اگر ترمیستور خراب شود، باعث بروز چند مشکل می‌شود. خرابی ترمیستور عامل اصلی کاهش میزان سردسازی یا منجد کردن غذاهای‌تان در یخچال‌تان است. اگر سردسازی به درستی انجام نپذیرد، فن تبخیرکننده یا کمپرسور ممکن است به اندازه لازم کار نکنند، و بالعکس، زمانی که یخچال‌تان غذاها را منجمد می‌کند، یعنی فن‌ها بیش از حد کار می‌کنند. اگر عملکرد ترمیستور در آزمون مولتی متر کافی نباشد، نیاز است آن را تعویض کنید.

ترمیستور

موتور فن کندانسور یا چگالنده

موتور فن کندانسور می‌تواند دلیل دیگری برای عدم سردسازی یخچال‌تان باشد. هدف این موتور، مکش هوا از میان کویل‌های کندانسور و از کنار کمپرسور است. این یک کارکرد ضروری در تنظیم و کاهش دمای یخچال است. اگر کارکردش حالت یکپارچه و مداومی نداشته باشد، باید تعویض گردد. همچنین می‌تواند دلیل صدای بالای یخچال‌تان باشد. اگر محل کندانسور را یافته و متوجه گردید که صداهای عجیب و غریبی می‌دهد، به دنبال اشیا و گرد و غباری باشید که بر روی تیغه‌های فن ته نشین شده و گیر افتاده اند. اگر چنین گرد و غبار یا اشیایی وجود نداشته باشد، احتمالا بلبیرینگ آن باید تعویض شود.

موتور فن تبخیرکننده

محل دیگری که باید هنگام عدم سردسازی مناسب یخچال‌تان به آن نگاهی بیندازید، موتور فن تبخیرکننده است. این موتور نقشی کلیدی در چرخش هوا در داخل یخچال دارد. نشانه‌ای که ممکن است بر مشکل موتور فن تبخیرکننده دلالت داشته باشد این است که بخش فریزرتان سرد باشد اما یخچال‌تان سردسازی نکند. مشابه موتور چگالنده، ممکن است عامل صدای زیاد یخچال‌تان نیز باشد، مخصوصاً زمانی که ببینید با باز کردن در یخچال، صدا بیشتر می‌شود. اگر یخچال‌تان هر یک از علائم مشکلات را بروز دهد، سیم پیچی‌های موتور فن تبخیرکننده یخچال‌تان باید چک شود که قطعی یا مشکلی نداشته باشد.

شیر ورودی آب

شیر ورودی آب، میزان آب ورودی به آب سردکن و یخ ساز یخچال را تنظیم می‌کند. بنابراین اگر به درستی کار نکند، باعث مشکلات متعددی می‌شود. به عنوان مثال، اگر یخچال‌تان نشتی آب دارد، ممکن است شیر ورودی آب ترک برداشته باشد یا اتصال آن به لوله آب سفت نباشد. یا زمانی که آب سردکن کار نمی‌کند، ممکن است ته نشین شدن مواد معدنی باعث بروز مشکل است. این ته نشینی مواد معدنی می‌تواند عامل سر و صدای یخچال نیز باشد. شیر ورودی آب قطعه‌ای نیست که قابل تعمیر باشد، که باعث می‌شود به بیشترین قطعه تعویضی در یخچال تبدیل گردد.

شیر ورودی آب

قطعات یخچال با احتمال تعویض کم

مشکلاتی که با یخچال‌تان دارید (مثل عدم سردسازی یخچال)، اغلب به اشتباه به عنوان مشکلات ناشی از کمپرسور یا بورد کنترلی اصلی تشخیص داده می‌شوند. این‌ها قطعاتی نیستند که عمدتاً در یخچال تعویض شوند، زیرا معمولاً عامل مشکلات یخچال‌تان نمی باشند. با آزمودن قطعات قطعات تعویضی یخچال‌تان در وهله اول، می‌توانید در بخش اعظمی از هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.