کارکرد بی‌وقفه فریزر
۱۳۹۷-۰۶-۰۸
نشتی ماشین ظرف‌شویی
نشتی ماشین ظرف‌شویی
۱۳۹۷-۰۶-۱۳

سرد نکردن فریزر

سرد نکردن فریزر

یخچال و فریزرها در عین حال کاربردی بودن، وسایل برقی بسیار حساسی هستند. این دستگاه‌ها بعضی اوقات با مشکلات مختلفی مانند کارکرد بی وقفه دستگاه، عدم اتومات کردن فریزر و یخ‌زدن مواد غذایی در یخچال مواجه می‌شوند. در این نوشته مانند گذشته نکات ارزشمندی را درباره سرد نکردن فریزر را برای شما بیان می‌کنیم. موارد بیان شده به ترتیب اهمیت و اولویت بیان شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای رفع مشکل سرد نکردن فریزر خودتان موارد بیان شده را به ترتیب بیان شده انجام دهید. در صورتی که مشکل شما حل نشد می‌توانید با کارشناسان متخصص ما تماس برقرار کنید تا بتوانید از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

علت 1: کثیفی کویل‌های چگالنده

دلیل اصلی سرد نکردن فریزر کثیفی کویل‌های چگالنده است. اگر کویل‌های چگالنده داخل دیواره‌های فریزر باشند، نیازی به تمیز‌کردن نخواهند داشت. با این حال، اگر کویل‌ها دسترسی آسانی از قسمت پشتی یا زیرین دستگاه دارند، باید هر 6 الی 12 ماه یک ‌بار آن‌ها را تمیز نمایید. اگر کویل‌های کندانسور کثیف باشند، قادر به دفع موثر حرارت نخواهند بود و ظرفیت سرد‌سازی فریزر را به ‌شدت کاهش می‌دهند. اگر کویل‌های چگالنده کثیف باشند یا به مدت زمان زیادی تمیز نشده‌اند، باید آن‌ها را تمیز نمایید.

علت 2: موتور فن تبخیرکننده

دلیل دیگر سرد نکردن فریزر خرابی موتور فن تبخیرکننده است. موتور فن اوپراتور، هوا را از روی کویل‌های تبخیرکننده عبور می‌دهد و آن را در فضای فریزر به گردش در می‌آورد. اگر موتور فن تبخیرکننده کار نکند، فریزر سرد نخواهد شد. در بیشتر یخچال‌ها، هنگامی که در باز باشد موتور فن کار نمی‌کند. برای چک‌کردن موتور فن تبخیرکننده، درب فریزر را باز کنید و کلید درب را به ‌صورت دستی فعال نمایید. اگر کلید درب فعال باشد ولی موتور فن تبخیرکننده هم‌چنان عمل نمی‌کند، موتور فن تبخیرکننده را تعویض کنید.

علت 3: رله استارت

رله استارت وظیفه تامین برق کمپرسور را دارند. اگر رله معیوب باشد، گاهی اوقات و یا کلاً کمپرسور کار نخواهد کرد. اگر کمپرسور کار نکند، فریزر سرد نخواهد شد. برای تشخیص خرابی رله استارت، فریزر را از برق خارج کنید و رله استارت را از کمپرسور جدا نمایید. از یک مولتی‌متر برای تست وصل‌بودن جریان بین سوکت ترمینال‌های استارت و کارکرد استفاده کنید. اگر جریان رله استارت وصل نبود یا اگر بوی سوختگی داشت، آن را تعویض نمایید.

علت 4: برفک بستن کویل‌های تبخیرکننده

عامل دیگر سرد نکردن فریزر وجود برفک بر روی کویل‌های تبخیرکننده است. اصلی‌ترین دلیل این وضعیت، وجود مشکلی در سیستم برفک‌زدایی است. هیتر ضد برفک هر از گاهی در طول روز روشن می‌شود تا برفک جمع شده بر روی کویل‌های تبخیرکننده را ذوب نماید. اگر هیتر ضد برفک خراب باشد، برفک روی کویل‌های تبخیرکننده ضخیم‌تر می‌شود و کویل‌ها پوشیده از برفک خواهند شد. برای تشخیص خرابی هیتر برفک‌زدایی، از یک مولتی‌متر برای تست وصل‌بودن جریان هیتر استفاده کنید. اگر جریان برق هیتر وصل نبود، آن را تعویض نمایید.

سرد نکردن فریزر

علت 5: موتور فن چگالنده

موتور فن چگالنده می‌تواند عامل دیگری برای سرد نکردن فریزر باشد. هدف این موتور، مکش هوا از میان کویل‌های چگالنده است. اگر موتور فن چگالنده به ‌درستی کار نکند، هوا را از میان چگالنده عبور نداده و منجر به سرد نکردن یخچال می‌شود. اگر فن چگالنده کار نمی‌کند، تیغه‌ها را برای وجود هرگونه گیر و انسداد چک نمایید. سپس اطمینان یابید که تیغه آزادانه می‌چرخد. اگر تیغه فن آزادانه چرخش نکرد، بیرینگ موتور فن خراب شده‌است و موتور فن باید تعویض گردد. اگر هیچ گیر و انسدادی وجود نداشت و تیغه‌ها آزادانه می‌چرخیدند، از یک مولتی‌متر برای وصل‌بودن جریان موتور فن استفاده کنید. اگر جریان موتور فن چگالنده وصل نبود، آن را تعویض کنید.

علت 6: ترموستات کنترل‌کننده دما

ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده، و موتور فن چگالنده جریان می‌دهد. اگر ترموستات کنترل دما کار نکند، سیستم یخچال جریان برق دریافت نکرده و فریزر سرد نمی‌شود. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کم‌ترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر ترموستات صدای کلیک داشت، احتمالا ترموستات معیوب نیست. اگر صدای کلیک نداشت، از یک مولتی‌متر استفاده کنید تا از وصل‌بودن جریان برق ترموستات اطمینان حاصل کنید. اگر جریان برق ترموستات کنترل دما وصل نبود، آن را تعویض کنید.

علت 7: بورد کنترلی و نمایشگر کاربری

بورد کنترلی و نمایشگری کاربری ممکن است خراب باشد. با این‌حال، معمولاً عامل مشکل این نیست. تشخیص خرابی بوردهای کنترلی سخت است – قبل از تعویض بورد کنترل، نخست تمامی دیگر اجزا با احتمال خرابی را تست نمایید. اگر اطمینان یافتید که هیچ‌کدام از اجزا ایرادی نداشتند، بورد کنترل اصلی را تعویض نمایید.

علت 8: بورد کنترل اصلی

خرابی بورد کنترل اصلی می‌تواند از دلایل سرد نکردن فریزر باشد. تشخیص خرابی بوردهای کنترلی سخت است – قبل از تعویض بورد کنترل، نخست تمامی دیگر اجزا با احتمال خرابی را تست نمایید. اگر اطمینان یافتید که هیچ‌کدام از اجزا ایرادی نداشتند، بورد کنترل اصلی را تعویض نمایید.

علت ۹: کمپرسور

کمپرسور پمپی است که مایع سردساز را فشرده می‌کند و آن را از میان کویل‌های تبخیرکننده و چگالنده عبور می‌دهد. اگر کمپرسور کار نکند، فریزر سرد نخواهد شد. با این‌حال، معمولاً این عامل مشکل نیست. قبل از تعویض کمپرسور، تمامی اجزا با احتمال خرابی را چک نمایید. اگر تشخیص دادید که تمامی دیگر اجزا به‌درستی کار می‌کنند، کمپرسور را چک کنید. از یک مولتی‌متر برای تست وصل‌بودن جریان بین پین‌های الکتریکی در کناره کمپرسور استفاده کنید. اگر اتصال مداری باز بود، احتمالاً کمپرسور معیوب است. اگر کمپرسور معیوب باشد، باید توسط تکنسین مجاز تعویض گردد.

علت 10: نشتی سیستم درزبندی

اگر تنها قفسه بالایی فریزر سرد است، ممکن است درز‌بندی سیستم دچار نشتی در یکی از قفسه‌ها شده‌باشد. تعمیرات سیستم درز‌بندی معمولا هزینه‌بر است. اگر سیستم درز‌بندی دچار نشتی است، به احتمال زیاد مجبور به تعویض فریزر خواهید شد.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع:  repairclinic

n
.

وسیله برقی شما معیوب شده است ؟  فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.