صدای زیاد ماشین لباس‌شویی بوش
صدای زیاد ماشین لباس‌شویی بوش
۱۳۹۷-۰۶-۲۴
کار نکردن همزن مکانیکی ماشین لباس‌شویی بوش
کار نکردن همزن مکانیکی ماشین لباس‌شویی بوش
۱۳۹۷-۰۶-۲۹

دلایل کار نکردن فن کولر گازی

کار نکردن فن کولر گازی

از مشکلات رایجی که دارندگان کولرهای گازی با آن مواجه هستند، می‌توان به مشکل کار نکردن فن کولر گازی اشاره کرد. در این نوشته قصد داریم علت‌های این مشکل را بررسی کرده و راه‌کارهای آن را بیان کنیم. موارد بیان شده براساس اولویت بیان شده است. علت‌ها را به ترتیب بررسی کنید، در صورتی که بعد از خواندن این نوشته مشکل شما حل نشد، می‌توانید با کارشناسان متخصص ما تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی‌های رایگان آن‌ها بهره‌مند شوید.

علت ۱: موتور فن دوال شفت

اصلی‌ترین دلیل کار نکردن فن کولر گازی می‌تواند وجود ایرادی در موتور فن دوال شفت (شفت دوگانه) دستگاه باشد. موتور فن دوال شفت (یا موتور فن گردش هوا) ممکن است خراب باشد. موتور فن گردش هوا دارای دو پروانه است که هر کدام در هر یک سمت موتور قرار دارند. در یک سمت، پروانه هوای بیرونی را مکیده و بر روی کویل‌های چگالنده به گردش در می‌آورد تا حرارت دفع شود. در سمت دیگر، پروانه هوا را بر روی کویل‌های تبخیرکننده به گردش در می‌آورد. موتور فن دوال شفت دارای بیرینگ‌هایی است که به مرور زمان شل شده یا خمیده و ساییده می‌شوند. برای تشخیص خرابی بیرینگ‌های موتور، شفت موتور را تکان داده و بچرخانید. اگر شفت موتور شل بود یا اگر به کل نمی‌چرخید، موتور فن را تعویض نمایید.

علت ۲: موتور فن

دلیل دیگر کار نکردن فن کولر گازی، وجود ایرادی در موتور فن سیستم است. پروانه را با دست بچرخانید. اگر پروانه آزادانه نچرخید، این به معنی ساییدگی بیرینگ‌های موتور است. اگر بیرینگ‌های موتور ساییده شده‌ باشند، موتور را تعویض نمایید. اگر تیغه‌ها به آسانی بچرخند، جریان برق ورودی به موتور فن را بررسی کنید. اگر جریان برق موتور فن وصل باشد، اما موتور هم‌چنان کار نمی‌کرد، این نیز به معنی خراب ‌بودن موتور است و باید تعویض گردد.

علت ۳: بورد رله

بورد رله ولتاژ بسیاری از اجزای کولر گازی را، مثل موتور فن تامین می‌کند. اگر بورد رله به درستی کار نکند، فن ممکن است نچرخد. معمولاً در تشخیص ایراد بورد‌های رله اشتباه می‌کنیم؛ قبل از تعویض بورد، تمامی قطعات با احتمال خرابی را بررسی کنید – بخصوص خازن موتور فن و خود موتور فن. اگر اطمینان دارید که تمامی دیگر اجزا کارکرد درستی دارند، بورد رله را تعویض نمایید.

علت ۴: ترموستات کنترل دما

خرابی ترموستات کنترل دما می‌تواند دلیل دیگری برای کار نکردن فن کولر گازی باشد. ترموستات کنترل دما دارای رله‌های تماسی الکتریکی هستند که با مرور زمان می‌سوزند. اگر رله‌های تماسی سوخته باشند، ترموستات بدرستی کار نخواهد کرد. در حین کارکرد کمپرسور، فن موتور باید همواره در حال کار باشد. اگر کمپرسور در حال کار باشد ولی موتور فن کار نمی‌کرد، احتمالاً موتور فن یا خازن موتور فن معیوب هستند. اگر کمپرسور و موتور فن هر دو کار نکنند، وصل ‌بودن برق ترموستات کنترل دما را با استفاده از یک مولتی‌متر تست نمایید. اگر جریان برق ترموستات کنترل دما وصل نبود، آن را تعویض نمایید. (توجه: برخی ترموستات‌ها هیتر را نیز کنترل می‌کنند، در نتیجه دارای سه ترمینال خواهند بود. برای اطلاعات بیشتر به دیاگرام سیم‌کشی کولر گازی‌تان مراجعه کنید).

علت ۵: ترموستات

دلیل دیگر کار نکردن فن کولر گازی می‌تواند ترموستات باشد. ترموستات دمای هوا را رصد می‌کند. زمانی که دمای هوا به بالاتر از عدد تنظیمی‌تان برسد، ترموستات کلید وصل جریان برق فن و کمپرسور را فعال می‌کند. اگر ترموستات معیوب باشد، باعث کار نکردن فن می‌شود. برای تشخیص خرابی ترموستات، کولر گازی را برای سرد سازی روشن نمایید و سپس از یک مولتی‌متر برای وصل‌بودن جریان ترموستات استفاده کنید. اگر ترموستات حین کارکرد کولر گازی به منظور خنک ‌سازی، جریانش وصل نبود، ترموستات را تعویض نمایید. (توجه: برخی ترموستات‌ها هیتر را نیز کنترل می‌کنند و سه ترمینال خواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر به دیاگرام کولر گازی‌تات مراجعه کنید.)

کار نکردن فن کولر گازی

علت ۶: بورد کنترل اصلی

بورد کنترل دما ولتاژ تمامی اجزای کولر گازی را تامین می‌کند. اگر بورد کنترل دما ایرادی داشته باشد، ولتاژ کمپرسور را وصل نخواهد نمود. معمولاً در تشخیص خرابی بورد کنترل اصلی دچار اشتباه می‌شویم؛ قبل از تعویض بورد کنترل اصلی، تمامی قطعات با احتمال خرابی را بررسی نمایید. اگر اطمینان دارید که تمامی قطعات دیگر به ‌درستی کار می‌کنند، آن‌گاه بورد کنترل اصلی را تعویض نمایید.

علت ۷: ترمیستور

خرابی ترمیستور از دلایل دیگر کار نکردن فن کولر گازی است. ترمیستور سنسوری برای تشخیص دمای اتاق است و به بورد کنترلی متصل است. اگر ترمیستور معیوب باشد، از کارکرد فن جلوگیری خواهد کرد. برای تشخیص خرابی ترمیستور، از یک مولتیمتر برای تست وصل‌بودن جریان برق آن استفاده نمایید. اگر جریانش وصل نبود، آن را تعویض نمایید.

علت ۸: موتور دمنده

موتور دمنده می‌تواند سوخته یا از رده خارج شده‌باشد. نخست، تیغه‌های فن را بررسی نمایید. اگر پروانه‌ها آزادانه نچرخند، موتور دمنده را تعویض نمایید. در وهله دوم، اطمینان یابید که جریان برق موتور دمنده وصل است. اگر جریان برق موتور دمنده وصل بود اما موتور هم‌چنان کار نمی‌کرد، موتور را تعویض نمایید. موتور دمنده قابل تعمیر نیست، اگر معیوب بود باید تعویض نمایید.

علت ۹: خازن

خرابی خازن از عوامل مهم کار نکردن فن کولر گازی است. خازن از طریق پایه‌های الکتریکیش به کمپرسور وصل است. اگر خازن بسوزد، فن کار نخواهد کرد. برای تشخیص سوختگی خازن، وصل‌بودن جریان برق خازن را بوسیله یک مولتی‌متر تست نمایید. اگر جریان خازن وصل نبود، آن را تعویض نمایید.

علت ۱۰: سوئیچ چرخشی

سوئیچ چرخشی می‌چرخد تا موتور فن را فعال نماید. با گذشت زمان، کونتاکت‌های الکتریکی داخل سوئیچ می‌توانند ذوب شده و اتصال و رسانایی الکتریکی از بین برود. برای تشخیص وجود رسانایی الکتریکی در سوئیچ چرخشی، از یک مولتی‌متر برای تست وصل‌بودن جریان سوئیچ بر اساس دیاگرام سیم‌کشی کولر گازی‌تان استفاده کنید. اگر جریان برق سوئیچ وصل نبود، سوئیچ را تعویض نمایید.

علت ۱۱: سوئیچ چند وضعیتی

سوئیچ چند وضعیتی ولتاژ را به سمت فن هدایت می‌کند. برای تشخیص خرابی سوئیچ چند وضعیتی، سعی کنید چندین وضعیت را در بورد کنترلی تهویه مطبوع انتخاب نمایید. اگر بعد از فشار‌دادن دکمه، فن بصورت ناپیوسته و وقفه‌دار کار کند، سوئیچ چند وضعیتی را تعویض نمایید. به‌علاوه، اگر هرگونه جرقه اتصال کوتاه یا دود را در سوئیچ چند وضعیتی مشاهده نمودید، سوئیچ را تعویض نمایید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع:  repairclinic

دلایل خاموش نشدن کولر گازی و راه‌کارهای آن 

صدای بلند کولر و دلایل آن 

n
.