نکاتی برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی

نشتی پمپ ماشین ظرفشویی
راهنمای تعمیر نشتی پمپ ماشین ظرفشویی جنرال الکتریک
۱۳۹۷-۰۸-۲۴
رفع بوی بد ماشین ظرفشویی
نحوه زدودن و رفع بوی بد ماشین ظرفشویی
۱۳۹۷-۰۸-۲۶

نکات بیان شده در اینجا کمک خواهند کرد تا بهره‌وری ماشین ظرفشویی خود را افزایش دهید. پس قبل از تلاش برای تعمیر و قبل از تماس با تعمیرکار برای مشکلات جزئی، نکات زیر را انجام دهید بلکه مشکل و خرابی دستگاه شما حل شود. چیزهای ساده‌ای هم‌چون دمای آب، سختی آب و میزان املاح موجود در آب می‌توانند باعث بروز مشکل در ماشین ظرفشویی شوند. مشکلاتی مانند نشتی ماشین ظرفشویی از ناحیه موتور و کار نکردن دکمه‌های ماشین ظرفشویی اشاره کرد. شاید فکر کنید دستگاه خراب شده است یا نیاز به تعمیر دارد در حالی که چنین نیست. در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که سبب بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی می‌شود و بهره‌وری دستگاه شما افزایش پیدا خواهد کرد.

انتخاب ماده شوینده مناسب

نکته اول برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی این است که صرفاً از مواد شوینده مخصوص ماشین‌های ظرفشویی استفاده کنید. مواد شوینده دیگر باعث کف بیش از حد یا نشتی خواهند شد. توصیه می‌کنیم از شوینده‌های صرفاً پودری یا صرفاً مایع استفاده کنید. تجربه نشان داده است که شوینده‌های سه منظوره شاید قابل قبول باشند ولی با مرور زمان در اثر تولید کف زیاد می‌توانند به دستگاه آسیب رسانده یا حداقل ظروف بعد از شستشو دارای لکه باشند. دقت کنید که کمپانی‌های تولیدکننده شاید ادعا کنند که محصولات‌شان چنین مشکلاتی ندارند، با این حال هم‌چنان توصیه می‌کنیم از این گونه محصولات استفاده نکنید. هم‌چنین گزارش‌ها نشان می‌دهد که برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی در انحلال در آب چنین محصولاتی مشکل دارند. لازم به ذکر است که شاید متوجه تولید کف زیاد نشوید زیرا آب خانگی‌تان جزء آب‌های سنگین و پر املاح است؛ ولی این به معنی مشکل ساز نبودن این محصولات نیست.

میزان استفاده از ماده شوینده

در صورتی که از ماده شوینده به حد استاندارد و معقول استفاده کنید، شاهد بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی خواهید بود. سختی آب و میزان املاح دو فاکتوری هستند که میزان استفاده از مواد شوینده را تعیین می‌کنند. میزان و حجم بسیار دقیق موضوع بحث ما نیست؛ صرفاً حد مناسب هدف بحث ما است. پس بهتر است بدانید در صورت استفاده بیش از حد یا بسیار کم چه اتفاقی خواهد افتاد. استفاده بیش از حد به مرور زمان به ظروف شیشه‌ای آسیب می‌زند. کدر شدن شیشه‌ها و کریستال‌ها نتیجه این استفاده مضاعف است. در سمت مقابل نیز استفاده بسیار کم به معنی تمیز نشدن ظروف خواهد بود.

ماشین‌های ظرفشویی ماده شوینده را در دو نوع و دو مرحله استفاده می‌کنند؛ پیش شستشو و شستشوی اصلی. همان‌طور که قبلاً اشاره شد هدف ما حجم و میزان بسیار دقیق ماده شوینده نیست، پس در جدول زیر حدود معقولی را بیان می‌کنیم. در این جدول سه سطح برای سختی آب ارائه شده است: نرم، متوسط و سخت. سختی آب با واحد grain اندازه گیری می‌شود که صفر تا 3 grain نرم، 3 الی 7 grain متوسط و 7 الی 12 grain سخت است. میزان املاح نیز در دو سطح گفته شده است: املاح کم و املاح معمول. میزان استفاده نیز در سه سطح کامل، نصفه و عدم استفاده بیان شده است.

املاح کم

املاح معمول

آب نرم (شستشوی اصلی/ پیش شستشو)

نصفه/ عدم استفاده

نصفه/ نصفه

آب متوسط (شستشوی اصلی/ پیش شستشو)

کامل/ عدم استفاده

کامل/ نصفه

آب سخت (شستشوی اصلی/ پیش شستشو) کامل/ عدم استفاده

کامل/ کامل

برای فهمیدن میزان سختی آب نیز می‌توانید با شرکت آب منطقه‌ای تماس بگیرید. هم‌چنین می‌توانید از سنجشگر سختی آب با شماره قطعه WX5X370 استفاده کنید.

بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی

دمای آب

دمای آب تاثیر مستقیمی بر بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی دارد. دمای آب باید حداقل 30 درجه فارنهایت و نباید بالاتر از 150 درجه فارنهایت باشد. معمولاً دمای مناسب در دفترچه راهنمای کاربری 120 درجه معرفی می‌شود، اما تجربه نشان داده است که 130 و کمی بالاتر از آن نتیجه بسیار بهتری دارد. اگر دمای آب کم باشد باید دمای پکیج تامین آب گرم را بالاتر ببرید یا به کمک ویژگی‌های ماشین‌های ظرفشویی جدید که خود آب را گرم می‌کنند، تنظیمات دمای آب را بالاتر قرار دهید. اگر دستگاه‌تان چنین ویژگی ندارد، قبل از روشن کردن دستگاه شیر آب سینک آشپزخانه را چند ثانیه‌ای باز کنید تا آب گرم در لوله‌ها جاری باشد، زیرا قبل از اینکه آب گرم به دستگاه برسد، ماشین ظرفشویی با آب سرد جاری در داخل لوله ها پر خواهد شد.

بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی

ماده شوینده آب کشی ظروف

این نوع مواد و عامل‌ها صرفاً برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی و نتیجه شستشو هستند. این مواد تضمین بدون لکه بودن ظروف پس شستشو و خشک کردن ظروف هستند. بسیاری از مدل‌های امروزی ماشین‌های ظرفشویی دارای امکان استفاده از این مواد هستند.

تمیز کردن و آب کشی ظروف قبل از شستشو در ماشین ظرف شویی

بهتر است ظروف را قبل از گذاشتن در دستگاه کمی نظافت کنید و مواد غذایی چسبناک را از سطح آن‌ها جدا نمایید. این به معنی شستشوی ظروف قبل از شستشو در ماشین ظرفشویی نیست! هدف این است که تکه‌های بزرگ غذا بر روی ظروف باقی نماند و می‌توانید این کار را با یک دستمال کهنه یا دستمال کاغذی نیز انجام دهید. مهم است بدانید که مدل‌های جدید ماشین ظرفشویی از حجم کمی از آب استفاده می‌کنند و انجام این نظافت قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی مهم است. دلیل دیگر اهمیت این کار این مطلب است که سوراخ‌های خروج آب بر روی بازوی شستشو کوچک هستند و قدرت کافی برای نظافت تکه‌های بزرگ غذا یا غذاهای بسیار چسبناک را ندارند و از سوی دیگر این تکه غذاها می‌توانند سوراخ‌ها را مسدود کنند. در صورت مسدود شدن سوراخ‌ها با مشکل بزرگی روبرو خواهید شد، زیرا نظافت این سوراخ‌ها به دلیل سایز کوچک آن‌ها بسیار سخت و طاقت فرسا است. پس به خاطر نظافت بهتر ظروف و جلوگیری از انسداد سوراخ‌های افشانه آب، توصیه اکید داریم که ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظروف شویی نظافت کلی نمایید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص اپلا سرویس دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: appliance-repair

n
.