صدای بلند یخچال مجیک
صدای بلند یخچال مجیک
مرداد ۶, ۱۳۹۷
کار نکردن یخ‌ساز یخچال هیمالیا
کار نکردن یخ‌ساز یخچال هیمالیا
مرداد ۱۴, ۱۳۹۷

سرد نکردن یخچال سامسونگ

سرد نکردن یخچال سامسونگ

طبق نوشته‌های قبلی که اقدام به بررسی و آموزش مشکلات و نکات مختلف مرتبط با لوازم خانگی مانند صدای بلند یخچال، سرد نکردن یخچال و موارد مشابه پرداخته‌ایم. در این نوشته هم قصد داریم به درخواست و نیاز کاربران نکاتی را درباره سرد نکردن یخچال سامسونگ بیان کنیم. برای بررسی و حل مشکل سرد نکردن یخچال سامسونگ بهتر است تا هر یک از آیتم‌های بیان شده را بررسی کنید. این آیتم‌ها به ترتیب اهمیت و اولویت مرتب شده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم از آیتم‌های اول شروع کنید.

علت ۱: کثیفی کویل‌های چگالنده

اولین و مهم‌ترین دلیل احتمالی سرد نکردن یخچال سامسونگ کثیفی کویل‌های چگالنده است. کویل‌های چگالنده معمولاً در زیر یخچال قرار دارند. با عبور ماده سردساز از میان آن‌ها، گرما دفع می‌شود. اگر کویل‌های چگالنده کثیف باشند، اتلاف گرمایی مناسبی نخواهند داشت. با تجمع خرده آشغال‌ها بر روی کویل‌ها، بهره‌وری یخچال پایین خواهد آمد و کار بیشتری را برای سردسازی انجام خواهد داد. اگر کویل‌ها خیلی کثیف باشند، یخچال موفق به حفظ دمای مناسب نخواهد شد. کویل‌های چگالنده را بازرسی کنید – اگر کثیف بودند، تمیزشان کنید.

علت 2: موتور فن چگالنده

دومین علت اصلی سرد نکردن یخچال سامسونگ موتور فن چگالنده است. هدف این موتور، مکش هوا از میان کویل‎‌های چگالنده و از کنار کمپرسور است. اگر موتور فن چگالنده کارکرد درستی نداشته باشد، یخچال به درستی نخواهد توانست سردسازی کند. برای تشخیص خرابی موتور فن، نخست تیغه‌های‌فن را بررسی کنید تا گیر و انسدادی نداشته باشد. سپس سعی کنید تیغه فن موتور را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه چرخش نکرد، موتور فن چگالنده را تعویض نمایید. اگر هیچ گیر و انسدادی وجود نداشت و تیغه‌ها آزادانه می‌چرخیدند، از یک مولتی‌متر برای وصل بودن جریان موتور فن استفاده کنید. اگر جریان وصل نبود، آن را تعویض کنید.

علت ۳:  موتور فن تبخیرکننده

موتور فن تبخیرکننده، هوا را از روی کویل‌های تبخیرکننده (سردسازی) عبور می‌دهد و آن را در فضاهای یخچال و فریزر به گردش در می‌آورد. برخی یخچال‌ها بیش از یک موتور فن تبخیرکننده دارند. در یخچال‌های دارای یک تبخیرکننده، تبخیرکننده در فضای فریزر قرار می‌گیرد. اگر فن تبخیرکننده کار نکند، هوای سرد را در فضای یخچال به گردش در نخواهد آورد. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است فریزر سرد باشد ولی یخچال سرد نمی‌شود. برای تشخیص خرابی موتور فن تبخیرکننده، سعی کنید تیغه فن را به صورت دستی بچرخانید. اگر تیغه آزادانه نچرخید، موتور فن را تعویض کنید. به علاوه، اگر موتور بیش از حد سر و صدا دارد، آن را تعویض کنید. در نهایت، اگر موتور به کل کار نمی‌کند، از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان در سیم پیچی‌های موتور استفاده کنید. اگر جریان وصل نبود، موتور فن تبخیرکننده را تعویض کنید.

علت ۴: رله استارت

رله استارت به همراه سیم پیچی استارت، وظیفه روشن کردن چگالنده را دارند. اگر رله معیوب باشد، گاهی اوقات و یا کلا کمپرسور کار نخواهد کرد. در نتیجه، یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد بود. برای تشخیص خرابی رله، از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان بین سوکت ترمینال‌های استارت و کارکرد استفاده کنید. اگر بین این سوکت ترمینال‌ها جریانی وصل نبود، آن را تعویض کنید. به علاوه، اگر رله استارت بوی سوختگی داشت، آن را تعویض نمایید.

علت 5: ترموستات کنترل کننده دما

دلیل دیگر سرد نکردن یخچال سامسونگ می‌تواند عیب و ایرادی در ترموستات کنترل کننده دما باشد. ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن‌تبخیرکننده و موتور فن چگالنده جریان می‌دهد (در صورتی که قابل اعمال باشد). اگر ترموستات کنترل دما به درستی کار نکند، مانع از کارکرد سیستم سردسازی یخچال می‌شود. برای اینکه بدانید ترموستات ایرادی دارد یا نه، چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. اگر ترموستات صدای کلیک داشت، احتمالاً ترموستات معیوب نمی‌باشد. اگر صدای کلیک نداشت، از یک مولتی‌متر استفاده کنید تا از وصل بودن مدار آن اطمینان حاصل کنید. اگر ترموستات کنترل دما در هیچ یک از تنظیمات اش اتصال مدار نداشت، آن را تعویض کنید.

علت 6: بورد کنترل دما

بورد کنترل دما، ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین می‌کند. اگر بورد مشکلی داشته باشد، ممکن است تامین جریان ولتاژ سیستم سردسازی را متوقف نماید. با این حال، این معمولاً عامل اصلی مشکل نیست. تشخیص مشکل در بورد کنترل سخت است – قبل از تعویض آن، نخست تمام اجزای محتمل معیوب دیگر را تست کنید. اگر همه دیگر اجزا عملکرد درستی داشتند، آن‌گاه بورد کنترل دما را تعویض کنید.

علت ۷: خازن استارت

خازن استارت یک نیروی الکتریکی قدرتمند را برای شروع به کار چگالنده ایجاد می‌کند. اگر خازن استارت کار نکند، کمپرسور روشن نمی‌شود. در نتیجه، یخچال سرد نخواهد شد. برای تشخیص خرابی خازن استارت، از یک مولتی‌متر استفاده کنید. اگر معیوب بود، آن را تعویض کنید.

علت 8: ترمیستور

ترمیستور نیز می‌تواند عامل سرد نکردن یخچال باشد. ترمیستور دمای یخچال را خوانده و آن را به مدار کنترلی می‌فرستد. سپس بر اساس دمای خوانده شده، مدار کنترلی میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد، ممکن است فن کمپرسور و تبخیرکننده در زمان نیاز کار نکنند. در نتیجه یخچال به اندازه کافی سرد نخواهد بود. برای اینکه تشخیص دهید ترمیستور معیوب است یا نه، آن را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. مقاومت ترمیستور باید با دمای یخچال مطابق باشد. اگر مقاومت ترمیستور تغییری نکرد، یا مدارش وصل نبود، ترمیستور را تعویض کنید.

سرد نکردن یخچال سامسونگ

علت ۹: کمپرسور

کمپرسور پمپی است که مایع سردساز را فشرده می‌کند و آن را از میان کویل‌های تبخیرکننده و چگالنده عبور می‌دهد. اگر کمپرسور کار نکند، یخچال کار نخواهد کرد. با این حال، معمولاً این عامل مشکل نیست. قبل از تعویض کمپرسور، تمامی اجزا با احتمال خرابی را چک نمایید. اگر تشخیص دادید که تمامی دیگر اجزا به درستی کار می‌کنند، کمپرسور را چک کنید. از یک مولتی‌متر برای تست وصل بودن جریان بین پین‌های الکتریکی در کناره کمپرسور استفاده کنید. اگر اتصال مداری باز بود، احتمالا کمپرسور معیوب است. اگر کمپرسور معیوب باشد، باید توسط تکنسین مجاز تعویض گردد.

علت 10: بورد کنترل اصلی

آخرین احتمال برای سرد نکردن یخچال سامسونگ می‌تواند بورد کنترل اصلی باشد. بورد کنترل اصلی ممکن است معیوب باشد. با این حال، معمولاً عامل اصلی مشکل، بورد کنترل اصلی نیست. قبل از تعویض آن، تمامی دیگر اجزای محتمل معیوب را تست کنید. اگر هیچ یک از دیگر اجزا معیوب نبودند، آن‌گاه بورد کنترل اصلی را تعویض کنید.

گروه فنی و مهندسی اپلا سرویس، با تکیه بر تجربه بیش از 30 سال در زمینه نصب انواع وسایل برقی خانگی مانند یخچال‌‌وفریزر، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، مایکروفر، جاروبرقی، کولر گازی با برندهای مختلف خارجی و ایرانی خدمات مناسبی را به همشهریان ارائه دهد.

شما می‌توانید با یک تماس از هر نقطه از تهران، خدمات مورد نیاز خود را در عرض یک‌ساعت توسط کارشناسان و تکنسین‌های متخصص ما دریافت کنید. خدمات تعمیر وسایل برقی در منزل شما ارائه خواهد شد. گارانتی بدون قید و شرط به خدمات ارائه شده و ارائه خدمات با کمترین قیمت از ویژگی‌های خدمات ارائه شده ما است.

منبع: repairclinic

n
.

برای مشاوره رایگان در خصوص وسیله معیوب خود فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.